Naszej mistrzyni dyktanda nie straszne pułapki ortograficzne

Anna Gołasa, uczennica „Chreptowicza” jest mistrzem ortografii. Wygrała odbywający się w murach Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach XXI  Konkurs Ortograficzny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w którym wzięło udział ponad  40 uczestników.
Uczniowie na dyktandzie pisali ze słyszenia tekst pt. „Polski Robinson Crusoe o Litwosie i jego amerykańskich peregrynacjach, zakończonych wyborem miejsca, w którym założono osadę polonijną”.
-Spodziewałam się trudności w pisowni łącznej i rozdzielnej. Jak się okazało, nie miałam z tym kłopotu, ale za to zaskoczyła mnie problematyczna interpunkcja i liczne pułapki ortograficzne – mówi Ania, która zaprezentowała najlepsze umiejętności językowe.
Nasz laureatka dodaje, że poza znajomością zasad ortograficznych trzeba w takich konkursach mieć też szczęście. Przekonała się już o tym wcześniej, gdyż oprócz humanistycznego talentu, towarzyszyło jej w wielu konkursach językowych i  literackich.
Dariusz Synowiec, nauczyciel języka polskiej, o swojej podopiecznej mówi, że jest uczennicą wyjątkową skromną i wyjątkowo sprawną językowo. -Ania dysponuje bogactwem leksykalnym, świadczącym o jej wysokiej kulturze czytelniczej. Bierze udział w konkursach przedmiotowych i literackich, a jej prace pisemne odzwierciedlają rozległą wyobraźnię oraz ciekawy sposób interpretacji faktów historycznoliterackich.
-Dużo czytam i dużo zawdzięczam czytaniu książek, które są dla mnie skarbnicą wiedzy – mówi Ania.
Czołowe miejsca w konkursie zajęły także inne uczennice „Chreptowicza”: Natalia Kuziemka i Weronika Osojca. To tylko dobrze świadczy o naszym liceum, gdyż  – jak mawiał Paulo Coehlo – pisanie nie polega jedynie na wyrażaniu myśli, to także zaduma nad wymową każdego słowa.    

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *