Piątek, 30. września 2016

Ostatnia aktualizacja06:18:29

Gorący temat Obecnie na stronie jest 199 gości 
Opatów Z powiatu Skandal wyborczy w powiecie opatowskim

Skandal wyborczy w powiecie opatowskim

Email Drukuj PDF

-Brak mojego nazwiska na listach wyborczych do Rady Powiatu odkryli rano moi synowie -mówi radna powiatowa, Bożena Kornacka.

Postanowiłam sprawdzić, jak sytuacja wygląda w innych obwodach. Okazało się, że w kilku brakuje mojego nazwiska, bądź lista jest pomieszana. Umieszczono na niej nazwiska innych kandydatów z mojego ugrupowania kandydujących w innych okręgach.
Przypomnijmy, że radna B. Kornacka należała do najbardziej aktywnych radnych opozycyjnych. Wielokrotnie krytycznie wypowiadała się na temat działalności zarządu powiatu. Obecnie startowała z listy ugrupowania Stowarzyszenie Region Świętokrzyski w okręgu Tarłów, Wojciechowice, Ożarów.
-Uważam, że jest to celowe działanie -mówi B. Kornacka. -Jestem niewygodna dla partii rządzącej w powiecie, czyli PSL -podkreśla B. Kornacka.
Karty bez nazwiska B. Kornackiej były m.in. w Ożarowie w komisji obwodowej nr 7 mieszczącej się w Zespole Szkół Ogólnokształcących E. Szylki. Zastępca przewodniczącego tejże komisji Piotr Kowalski potwierdził, że dopiero o godz. 10.30 komisja zorientowała się, że są pomylone listy.
-Sprawdziliśmy wszystkie karty do głosowania i odłożyliśmy 9 z nich - mówi P. Kowalski. Niestety na listach tych były nazwiska, które nie powinny się znaleźć w tym okręgu wyborczym.
Pierwotnie członkowie komisji powiatowej, która odpowiada za stan list, nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami powołując się na to, że może z mediami rozmawiać tylko przewodniczący komisji, sędzia Artur Łukawski.
Początkowo przewodniczący nie był zorientowany w temacie. Poprosił o późniejszy telefon, celem zapoznania się z problemem. W rezultacie usłyszeliśmy od przewodniczącego, że pomylonych kart było 50, w tym aż 44 w obwodowej komisji w Wojciechowicach. To właśnie w gminie Wojciechowice mieszka B. Kornacka.
Brak B. Kornackiej na listach wyborczych został odnotowany także przez Komendę Powiatową Policji w Opatowie, która otrzymała także sygnał o tym, że w jednej komisji obwodowej w Opatowie mieszkanka otrzymała wypełnione już karty do głosowania.
Zbigniew Świąder z Gminnej Komisji Wyborczej w Opatowie poinformował jednak, że karta do głosowania nie była wypełniona wcześniej tylko mieszkanka wypełniła ją sama i jak się wyraziła pomyliła się, dlatego chciała wziąć kolejną kartę.
Ogółem w powiecie opatowskim uprawnionych do głosowania było 45.315 osób, w gminie Opatów 10.014 osób.
Burmistrzem Opatowa został Andrzej Chaniecki z 56,9 proc. poparciem, wygrywając z Krystyną Kielisz (27,71 proc.) i Tomaszem Stańkiem (15,39 proc.).
Do Rady Miasta i Gminy Opatów weszło z KW Stowarzyszenie Region Świętokrzyski 5 osób: Krzysztof Kawalec, Grzegorz Maliński, Beata Wrzołek, Waldemar Bocheński, Szymon Heba, z PSL również 5 osób Wiesław Suska, Dawid Kargulewicz, Klaudiusz Kędziora, Władysław Susło, Jacek Cheba, z KWW w Służbie Ludziom Ziemi Opatowskiej 2 osoby Tadeusz Dragon i Andrzej Żychowski, z KWW Kocham Opatów również 2 osoby Jacek Kotkowski i Wiesław Rusak, z PIS Marcin Słapek.
Niestety mimo zliczonych już głosów do Rady Powiatu. Powiatowa Komisja Wyborcza w Opatowie nie chce ich podać. Rąbek tajemnicy uchylił późnym popołudniem w poniedziałek przewodniczący komisji sędzia Artur Łukawski informując, że w Radzie Powiatu zasiądą w większości członkowie PSL. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w Radzie Powiatu z ramienia PiS zasiądą Krzysztof Hajdukiewicz, Ryszard Łucki, Wacław Rodek, Tomasz Staniek, ze Stowarzyszenia Region Świętokrzyski Grzegorz Gajewski, a z PSL m.in. Aneta Bławat i Gustaw Saramański.
 

Wirtualny spacer po Ostrowcu Świętokrzyskim