Aktorskie portrety na fotografiach

Wyjątkowe portrety aktorów, autorstwa Sergiusza Sachno, powstałe w latach 1978-1988 można oglądać w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Św.
– Pomysł tej wystawy zrodził się pod koniec lat siedemdziesiątych minionego wieku- mówi autor. Jako pierwszą portretowałem Dorotę Stalińską i zwróciłem
uwagę, że powstałe zdjęcia absolutnie oddają jej charakter. Dlatego też później w przypadku sesji fotograficznych dla aktorów, czy agencji zostawiałem sobie chwilę, aby wykonać portret na tym samym tle, kamerą 6 x 6. Tak też sportretowałem kilkuset aktorów i dokonałem wyboru do tej wystawy.
Kilkadziesiąt czarno- białych portretów prezentowanych obecnie w Ostrowcu Św. doskonale oddaje charakter fotografowanych bohaterów.
– To takie moje spojrzenie na aktora- dodaje Sergiusz Sachno. Przed obiektywem nie odgrywają oni swoich ról. Jest to próba wtargnięcia w ich prywatność. Kilka sesji było dość anegdotycznych, ale dziś nie wypada o tym opowiadać. Aktorom niestety dość trudno uwolnić się od maski ról, jakie grają. Mnie osobiście zależało, aby  ten stereotyp przełamywać.
Wśród osób, które pośpieszyły z gratulacjami zarówno autorowi, jak i Andrzejowi Ładzie, kustoszowi Galerii Fotografii MCK znaleźli się prezydent Jarosław Górczyński, Stanisława Zacharko- Łagowska, artysta fotografik, dyrektor kieleckiego BWA oraz Jolanta Rycerska, prezes Związku Polskich Artystów
Fotografików.

Pas

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *