Bonifratrzy zachęcają do korzystania z ziół

Do Ostrowca Świętokrzyskiego przyjechał brat Jan z Dukli, Grzegorz Ścieranka OH. Podczas jego wykładu sala była pełna ludzi.Brata Jana z Dukli, bonifratra, zaprosił do naszego miasta Robert Słowiński, prezes firmy medyczno -zielarskiej Akces. Medycyna naturalna jest coraz bardziej popularna. Na rynku ukazuje się sporo książek, opisujących dobroczynny wpływ ziół na rozmaite schorzenia, a także ich oczyszczające i wzmacniające organizm działanie. Coraz liczniejsza grupa ludzi, zamiast po tradycyjne pigułki, sięga po zioła, które wspierają funkcjonowanie wielu narządów jak chociażby wątroby, dróg moczowych, układu pokarmowego, wzmacniają odporność itp. Nic więc dziwnego, że wizyta jednego z najbardziej znanych bonifratrów, przyciągnęła sporo osób i to w różnym wieku. Byli lekarze, farmaceuci i przedstawiciele innych specjalności medycznych oraz członkowie wielu stowarzyszeń promujących zdrowy styl życia i odżywania się.
-Przyjechałem opowiedzieć o kilku wiekowych tradycjach ziołolecznictwa naszych braci, promować zakon, bo jest nas niewielu braci, ale przede wszystkim po to, by zachęcić i zainteresować ludzi ziołolecznictwem. Zanim weźmiemy tabletki, warto sięgnąć po zioła, które skutecznie wzmacniają organizm. Nie każę kupować, tylko pokazuję naturalne produkty przygotowywane w zakładach, które współpracują z zakonnikami. Polecam je, bo wiem, że pomagają.
Dziesiątki tysięcy ludzi przez lata jeździło autobusami i pociągami do Łodzi do księży od ziół, jak ich nazywano. Kierowcy autobusów mieli ściągi, gdzie wysiąść i jak dojść do bonifratrów. Wystarczyło opisać chorobę czy rodzaj niedomagania, by dostać u nich za symboliczną odpłatnością mieszanki ziół. Kiedyś było okienko i niewielkie pomieszczenie, w którym rozmawiało się z zakonnikami i otrzymywało zioła. Starsi ludzie wspominają, że już o godzinie 3 nad ranem stały kilkudziesięciometrowe kolejki i tak było przez większość dnia mimo, że zazwyczaj przyjmowało 4 braci. Zapotrzebowanie na tego rodzaju pomoc była ogromne. Dziś jest tam przychodnia, w której pacjentów po telefonicznym umówieniu przyjmują lekarze. Pacjenci mają zakładane karty, a po wywiadzie lekarskim otrzymują oni mieszanki, ściśle dopasowywane do określonych jednostek chorobowych. Po Łodzi kolejne poradnie powstały w Warszawie, Cieszynie i Krakowie. Ale w wielu miastach są sklepy zielarskie z częścią produktów ogólnie dostępnych. W Ostrowcu Świętokrzyskim taki sklep znajduje się przy ul. Sienkiewicza 20.
Bonifratrzy, nazywani też szpitalnikami, bowiem zakon od zarania opiekował się chorymi, przyjechali do Krakowa w 1609 r., a w kolejnych latach bracia zakładali szpitale w innych miastach Rzeczypospolitej. Byli w Wilnie, Kamieniu Podolskim, Lwowie, Zamościu, Gdańsku, Warszawie. Każdy szpital, aby funkcjonować, musiał mieć swoją aptekę i potrzebne medykamenty. Z zapisków historycznych można się dowiedzieć, że jedna z aptek w Krakowie miała ok. 2,5, a największa z nich ok. 10 tys. rozmaitego sprzętu. Później w miejscowościach, gdzie były szpitale prowadzone przez zakon, powstały dwie, a nawet więcej aptek. Jedna była dla szpitala, a druga dla miejscowej społeczności. Po I wojnie światowej została reaktywowana polska prowincja zakonu, a kolebką ziołolecznictwa było Wilno. W 1939 r. bracia zmuszeni byli opuścić te tereny, zabierając ze sobą do Polski wiedzę i część zapisków. Z Wilna kilku braci przyjechało właśnie do Łodzi, gdzie zaczęli propagować ziołolecznictwo.
Brat Jan mówił o czterech funkcjach ziołolecznictwa. Zioła wspomagają organizm, gdy pojawiają się pierwsze symptomy, np. przeziębienia. Można je stosować w chorobach przewlekłych i zamiast garści leków korzystać z określonych ziół. W przypadku pojawienia się choroby, np. wrzodów żołądka zamiast leku o działaniu ubocznym, możemy stosować zioła. Wreszcie po terapii szpitalnej, gdy wracamy do zdrowia, zioła są zazwyczaj dobrym uzupełnieniem procesu leczenia. Na przykład po poparzeniu maść jest doskonałym środkiem wzmacniającym leczenie. Coraz częściej stosuje się je w onkologii, by zmniejszyć skutki uboczne chemioterapii i radiologii. Nie zapominajmy, że użycie niewłaściwych ziół, może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych. W tym przypadku fundamentem jest wiedza.
Po ciekawym wykładzie można było zapoznać się z produktami z apteki Zakonu Bonifratrów, które oferuje ostrowiecki sklep ?Ziołowy zakątek? – mieszanki ziół, herbaty ziołowe, soki ? stanowiące suplement diety, maści, kremy, wyciągi ziołowe na wzmocnienie włosów, zioła przyprawowe itp.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *