Nadwyżka zielonej energii

Urządzenia zainstalowane na obiektach szkolnych w gminie Bodzechów produkują więcej energii, niż wynoszą aktualne potrzeby tych placówek.
Mija rok od zakończenia projektu w dziedzinie energii odnawialnej i uruchomienia systemu ogniw słonecznych na obiektach szkolnych w gminie Bodzechów. Można więc pokusić się o pierwsze oceny i podsumowania. System funkcjonuje bez zastrzeżeń, a czysta energia w pełni zaspakaja potrzeby szkół. Urządzenia zainstalowane na obiekcie szkolnym w Szewnie wyprodukowały w trzecim kwartale obecnego roku 12 tys. przy potrzebach szkoły rzędu 11,4 kWh. W gimnazjum w Bodzechowie ? 7,2 tys. przy zapotrzebowaniu blisko 3 tys. kWh. Nadwyżka sięga więc 4,2 tys. kWh. Warto przy tym podkreślić, że obecna moc urządzeń energetycznych w gimnazjum w Bodzechowie wynosi 18,5 kW, a w przyszłym roku będzie to aż 39 tys. kW, wzrośnie więc dwukrotnie.
Jeszcze większe nadwyżki uzyskiwano w innych obiektach szkolnych. Solary zainstalowane w Chmielowie wyprodukowały 9,1 tys. kWh przy aktualnym zapotrzebowaniu ? 1,2 tys. W przypadku tej szkoły nadwyżka sięga 8 tys. kWh, a w przypadku Sarnówka, gdzie już z ulicy widać powierzchnie solarne na terenie szkoły, aż 10,5 tys. kWh. Znaczne nadwyżki mocy są też w pozostałych szkołach podstawowych: w Szwarszowicach, Chmielowie i Bodzechowie.
-W Bodzechowie, Miłkowie, Sarnówku i Chmielowie ta moc będzie jeszcze większa ?podkreśla Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów. -Czekamy, aż Zakład Energetyczny wykona konieczne przyłączenia, by uzyskać możliwość odprowadzenia tej energii do systemu i regulowania mocy. Jeśli aktualna moc będzie za mała, wtedy zakład podwyższy ją. Gdy zaistnieje sytuacja odwrotna, przejmie ją do systemu. Rozliczamy się z niej w okresie półrocznym, więc ewentualną mniejszą produkcję energii w styczniu można zbilansować nadwyżkami z czerwca. Aby otrzymać z Zakładu Energetycznego 0,8 kWh, musimy wyprodukować i odprowadzić 1 kWh. Zysk mamy tylko w sytuacji bilansowania się energii w okresie półrocznym. Za nadwyżki nie otrzymamy żadnych pieniędzy.
-Dlatego pracujemy nad pełnym wykorzystaniem czystej energii, wytwarzanej przez ogniwa fotowoltaiczne ? podkreślają pracownicy gminy. Do tej pory służy ona do oświetlenia pomieszczeń, pracy komputerów i innych urządzeń. Chcemy ją wykorzystać także do podgrzania wody i do ogrzewania obiektów szkolnych.
-Wygląda to wszystko optymistycznie, lepiej niż zakładaliśmy, przystępując do realizacji projektu, na który otrzymaliśmy pieniądze z tzw. mechanizmu norweskiego ? dodaje wójt J.Murzyn. -Przygotowujemy się do kolejnych inwestycji związanych z wykorzystaniem energii odnawialnej. Planujemy zainstalowanie ogniw fotowoltaicznych na obiektach Zakładu Komunalnego i na Orlikach w Szewnie i Bodzechowie. Przyglądamy się samochodom, wykorzystującym napęd elektryczny. Marzy nam się, by takie ekologiczne pojazdy za kilka lat były na wyposażeniu Zakładu Komunalnego.
(fk)

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Nadwyżka zielonej energii

  • 21 listopada 2016 at 08:38
    Permalink

    Bardzo dobry pomysł. Skoro ta inwestycja przynosi zyski i dzięki temu z budżetu gminy idzie mniej pieniędzy na utrzymanie szkół, to chwała Wójtowi.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *