ZHP realizuje projekty

Chorągiew Kielecka Związku Harcerstwa Polskiego, a tym samym Hufiec ZHP Ostrowiec Świetokrzyski rozpoczęły realizację dwóch ciekawych projektów skierowanych do mieszkańców powiatu.
Pierwszy z nich polega na tworzeniu świetlic podwórkowych, zaś drugi na szkoleniu z bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu.
– Na terenie powiatu ostrowieckiego już działają cztery świetlice podwórkowe, zlokalizowane w: PSP Nr 4, w SDK ?Malwa?, przy Parafii Św. Michała oraz w Zespole Szkół w Bodzechowie – wylicza komendant ostrowieckiego hufca, Dariusz Czupryński. Samo przedsięwzięcie zakładało stworzenie łatwo dostępnego systemu instytucji, świadczących usługi wsparcia rodziny, w których opiekunowie, instruktorzy ZHP i wolontariusze będą pracowali w oparciu o metodę harcerską.
W ramach świetlic podwórkowych, młodzi ludzie spotykają się co najmniej raz w tygodniu ? przez dwie godziny. Zajęcia opracowano w oparciu o roczne plany, oparte na lokalnej specyfice. Dzieci i młodzież biorą udział m. in. w grach i zabawach, turniejach zespołowych. Zwiedzają swoje miejscowości i ich okolice. Zaplanowano rajdy, wyjazdowe wycieczki i biwaki oraz spotkania z seniorami, radnym i przedstawicielami lokalnych instytucji. Drugi projekt ?Latającej Akademii Edukacji Cyfrowej? skierowany jest do osób starszych, czy tych, których kompetencje nie są wystarczające w dzisiejszym społeczeństwie.
– W ciągu 32 godzinnego szkolenia będzie można nauczyć się m.in. jak korzystać z platformy ePUAP, jak bezpiecznie poruszać się w internecie, tworzyć własne strony, prowadzić e-sklep czy publikować treści multimedialne – mówi Dariusz Czupryński.
W pierwszej kolejności harcerze chcą przeprowadzić szkolenie trenerów, którzy będą odpowiedzialni za zajęcia. Później w gminach zaczną się: tworzenie punktów dostępu do internetu, akcje promocyjne i rekrutacja uczestników.
Pierwsze szkolenia mają odbyć się wiosną przyszłego roku. Na terenie powiatu ostrowieckiego projekt będzie realizowany na terenie trzech gmin: Kunów, Bałtów i Bodzechów.
(Pas)

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *