Izba Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach

W Ostrowcu Świętokrzyskim na terenie dawnej Cukrowni ?Częstocice? jeszcze w tym roku zostanie otwarta Izba Pamięci Cukrownictwa, a w przyszłości może również Muzeum Cukrownictwa Polskiego.
Decyzję taką podjął zarząd Krajowej Spółki Cukrowej S.A. z siedzibą w Toruniu. Do Ostrowca przyjechali przedstawiciele władz Krajowej Spółki Cukrowej, m.in. członek zarządu spółki Tomasz Olenderek. Był też sekretarz Rady Nadzorczej, Zdzisław Salus. Rozmawiali oni z władzami starostwa, a po południu na terenie dawnej cukrowni w czasie tradycyjnego świątecznego spotkania z posłami: Krzysztofem Lipcem i Andrzejem Kryjem oraz senatorem Jarosławem Rusieckim, a także Krzysztofem Kowalskim – przedstawicielem władz gminy. Uczestniczył w nim także Jan Butryn, proboszcz parafii Szewna. Tomasz Olenderek mówił o planach spółki i najnowszych projektach, w tym o jednym niezwykle interesującym dla Ostrowca Świętokrzyskiego.
?Tu w Częstocicach rozpoczęła działalność pierwsza cukrownia na ziemiach Królestwa Polskiego – mówi T. Olenderek. Wracamy więc do korzeni i tradycji cukrownictwa. Powstanie tu Izba Pamięci Cukrownictwa. W przyszłości w Ostrowcu chcemy stworzyć nowoczesne multimedialne Muzeum Cukrownictwa Polskiego. Tomasz Olenderek zaprosił lokalne władze do współpracy przy tym projekcie. Zwrócił się do parlamentarzystów o pomoc przy ewentualnym pozyskaniu środków na taką placówkę z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Liczy też na wsparcie naszych samorządów i pozyskanie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
W ubiegłym roku krajowa spółka przesłała propozycje do programu rewitalizacji Ostrowca. Liczy ona na wsparcie gminy i na inwestycje w otoczeniu dawnej cukrowni. Uczestnicy spotkania zostali już zaproszeni na uroczyste otwarcie izby w listopadzie 2017 r. O przygotowaniu tej placówki mówił Zdzisław Salus. Powstanie ona w najstarszym budynku Cukrowni ?Częstocice?, gdzie znajdowała się sala konferencyjna Cukrowni ?Częstocice? Zostanie on zmodernizowany, a prace już się rozpoczęły. Z. Salus liczy też na pomoc pracowników pobliskiego muzeum w Częstocicach przy archiwizowaniu dokumentów i pamiątek. Przedstawiciele krajowej spółki nie ukrywali, że liczą na pomoc gminy przy zagospodarowaniu innych działek po Cukrowni ?Częstocice?.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *