Śledztwo w sprawie ?prania? funduszy unijnych. Trzy osoby nadal tymczasowo aresztowane

W październiku 2016 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne Delegatura w Krakowie, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie, dokonało zatrzymania 14 osób podejrzewanych o działalność zorganizowanej grupy przestępczej, działającej głównie na terenie województwa świętokrzyskiego, w tym także Ostrowca Świętokrzyskiego.
Agenci CBA przeszukali 24 miejsca na terenie województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego, śląskiego, opolskiego i wielkopolskiego. Wśród osób zatrzymanych przez CBA znaleźli się prezesi oraz pracownicy spółek uczestniczących w procederze wyłudzenia dotacji oraz podatku VAT.
-Osobom tym zarzuciliśmy popełnienie przestępstw gospodarczych na szeroką skalę, polegających na wyłudzaniu środków unijnych przeznaczonych na dofinansowanie projektów o innowacyjnym charakterze oraz nienależnego zwrotu podatku VAT, a następnie transferowaniu nielegalnie uzyskanych środków na konto wielu powiązanych spółek, w tym również mających siedziby w krajach stanowiących tak zwane ?raje podatkowe?, celem ukrycia ich przestępczego pochodzenia i ponownego wprowadzania do obrotu -mówi rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie, prokurator Włodzimierz Krzywicki.
Zatrzymane osoby stanęły pod zarzutami doprowadzenia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Finansów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ok. 40 mln zł, uzyskania ? na szkodę Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach ? nienależnego zwrotu podatku VAT w wysokości ok. 9 mln zł, a także prania brudnych pieniędzy. Prokuratura wnioskowała do sądu o tymczasowe aresztowanie dla siedmiu zatrzymanych, sąd przychylił się do wniosku wobec sześciu z nich. W grudniu 2016 r. sąd zdecydował o przedłużeniu okresu tymczasowego aresztowania dla trójki zatrzymanych. Wobec dalszych trzech ten areszt uchylił.
-Śledztwo trwa i nie wykluczamy jego rozszerzenia na kolejne wątki i osoby -dodaje prokurator W. Krzywicki. Działalność podejrzanych zmierzała do tego, aby się szybko wzbogacić. Zwykłe bankowe próby wyłudzenia kilku czy kilkudziesięciu tysięcy złotych, wobec tej sprawy to nic. Zakończenie śledztwa zostało zaplanowane na koniec marca 2017 r.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *