?TeatROOM?, czyli do Ostrowca wkracza postdramat

Zafascynowany polskim postdramatem ostrowczanin Robert Maj uruchamia w naszym mieście prywatny teatr pod nazwą ?TeatROOM?.
Pierwszy spektakl w ramach tego przedsięwzięcia będziemy mogli zobaczyć już 9 kwietnia br. w Osiedlowym Domu Społecznym ?Malwa? na Osiedlu Stawki w Ostrowcu Świętokrzyskim.
– Chcę powołać do życia teatr kameralny, czyli taki gdzie widz będzie miał bezpośredni kontakt z aktorami- mówi Robert Maj. W pierwszej zaproponowanej przez nas sztuce aktorzy można powiedzieć, że będą wręcz na wyciągnięcie ręki. To przedsięwzięcie karkołomne, ale w ramach organizowanego przeze mnie Smoszewskiego Festiwalu Kultury udało mi się otworzyć Smoszewską Scenę Kameralną. Tam zaczynałem od zera w miejscu, gdzie nie było żadnych kulturalnych tradycji, a w tej chwili na proponowane wydarzenia przyjeżdżają tłumy.
Pierwszy spektakl w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprezentuje Kompania Teatralna Mamro, a będzie to ?Mąż i żona? Aleksandra Fredry obsypany nagrodami m.in. na Międzynarodowym Festiwalu PRO-CONTRA w Szczecinie, gdzie otrzymał Grand Prix, czy VII Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym ?i? w Krakowie, gdzie przypadła mu druga nagroda.
– To spektakl, który cieszy się olbrzymią popularnością, a wyróżnia go to, że jest?pikantnie zagrany- mówi Robert Maj. Chciałbym, aby każdego miesiąca w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach ?TeatROOM? coś się działo. Na maj już planuję zaproszenie związanego z naszym miastem Sławomira Głazka i pokazanie spektaklu ?Stosunki prawne? Teatru ME/ST. Przy tej okazji też chciałbym zorganizować spotkanie w ostrowieckim III LO, gdzie jeszcze jako uczeń Sławek debiutował w szkolnym kabarecie.
Robert Maj w ?TeatROOM? chce zaangażować ostrowiecką młodzież szkół ponadgimnazjalnych, a także z myślą o nich zaprezentować cykl wykładów dotyczących polskiego postdramatu.  Trzeba wiedzieć, że sam ukończył ?Laboratorium Projektowania Kultury? prowadzone przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej wspólnie z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego w Warszawie.
– Siłą polskiego postdramatu jest to, że nie opiera się on na jednym tekście, tylko dramaturg dociera do różnych źródeł dotyczących danej tematyki, aż wreszcie ten teatr nie ma czwartej ściany tzn. bardzo ważna jest interakcja z publicznością, która niejako uczestniczy w spektaklu- mówi Robert Maj. Tutaj też oprócz tradycyjnych forma przekazu tj. ruch, gry ciałem pojawiają takie elementy, jak obraz, nowoczesna muzyka, czy operowanie światłem. Tematyka skupia się wokół aktualnych problemów np. wykluczenia społecznego, czy przemian demograficznych.
Zdaniem Roberta Maja Ostrowiec Świętokrzyski przeżywa nowe otwarcie w wielu dziedzinach, więc także pod względem kulturalnym jest miejsce na tego typu działania, jakie zaproponuje ?TeatROOM?.

robertRobert Maj, twórca ?TeatROOM?: Chciałbym przybliżyć ostrowczanom polski postdramat, który jest naszym towarem eksportowym, mającym już markę na całym świecie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *