Gigantyczna nadwyżka w budżecie miasta

Ponad 20 mln zł nadwyżki budżetowej za 2016 rok ma na koncie samorząd Ostrowca Świętokrzyskiego.
Dochody naszej gminy w ubiegłym roku wyniosły 231,5 mln zł, natomiast wydatki 208,9 mln zł.
-Praca wszystkich przyniosła skutki ? mówi prezydent Jarosław Górczyński. W historii Ostrowca Świętokrzyskiego nie było takiego roku, w którym to miasto miałoby tak gigantyczną nadwyżkę środków finansowych za miniony rok. Jest efektem racjonalnego gospodarowania naszym wspólnym majątkiem. Przed ostatnie dwa lata nie podwyższaliśmy podatków od nieruchomości, w tym roku zaproponowaliśmy też obniżkę podatków od środków transportu. Ta sytuacja pokazuje, że nasze działania przynoszą efekty.
Spore oszczędności
Na tak duże oszczędności niewielki wpływ miały wpływy z podatków CIT i PIT, bowiem było to około 10 proc. całości, ale i tak były one wyższe niż w 2015 roku.
– Na tę nadwyżkę ma wpływ  wiele działań prezydenta, które realizowane są w naszej sferze budżetowej- dodaje Elżbieta Pichór, skarbnik Gminy Ostrowiec Świętokrzyski. Na nadwyżkę składają się przede wszystkim dywidenda z Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów ?Janik?, którego gmina jest udziałowcem, mniejsza niż zakładano kwota środków wypłacanych nauczycielom, cięcia kosztów, duże oszczędności w płacach budżetowych, a także mniejsze koszty utrzymania zimowego dróg.
Zdaniem Elżbiety Pichór, gmina śmiało może patrzeć w przyszłość, aplikując o środki zewnętrzne, nie martwiąc się o zabezpieczenie wkładu własnego.
Na co nadwyżka budżetowa?
7 mln zł z nadwyżki gmina przekazała na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań związanych m.in. z budową hali sportowej, ulic Zagłoby, Hubalczyków, Dobrej, kanalizacji ulicy Denkowskiej.
-Dzięki temu, że spłacimy kredyty wcześniej, zaoszczędzimy 120 tysięcy złotych, a to już na przykład kwota jaką zamknie się remont ulicy Staszica- wyjaśnia prezydent Jarosław Górczyński. 1,4 mln zł to środki tzw. znaczone np. na finansowanie programów przeciwdziałania narkomanii, czy przeciwdziałania alkoholizmowi. Kolejne 5 mln zł zarezerwowano na budowę basenów przy obiektach ?Rawszczyzny?, 1,5 mln zł na zakup kolejnych terenów inwestycyjnych, 1,6 mln zł pochłonie ostrowiecka oświata, 1,2 mln zł na remonty dróg i mostów. Są też dodatkowe pieniądze m.in. na komunikację miejską, dla stowarzyszeń z zakresu rozpowszechniania sportu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *