Ostrowiec nie przystąpi do programu „Mieszkanie+”

-Czy gmina Ostrowiec rozważa możliwość włączenia się do realizacji rządowego programu ?Mieszkanie+??DSC_6836Z tym pytaniem na sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego wystąpił radny, Jarosław Czarnecki.
-W tej chwili samorządy w kwestii programu ?Mieszkanie+? wysyłają do ministerstwa listy intencyjne – mówi wiceprezydent Ostrowca Św., Marzena Dębniak. ?Brakuje jednak konkretnych przepisów. Dokonaliśmy analizy programu na dostępnych materiałach. Mieszkania z tego programu będą do wynajęcia, a po pewnym czasie będzie istniała możliwość ich wykupu lub otrzymania na własność. Analizy wskazują, że cena czynszu jednego metra kwadratowego mieszkania z programu ?Mieszkanie+? będzie kształtowała się na poziomie od 10 do 20 zł. Wychodzi więc na to, że za mieszkanie np. 40-metrowe trzeba będzie zapłacić czynsz w wysokości od 400 do 800 zł. Program więc jest dedykowany osobom, które mają za wysokie dochody, by ubiegać się o mieszkanie komunalne i socjalne lub za niskie dochody lub dochody niestałe, by otrzymać kredyt na mieszkanie.
wiceprezydent___fotoW opinii prezydent, program ten, dedykowany głównie mieszkańcom dużych miast, nie będzie popularny w Ostrowcu Św.
-Jeśli ktoś będzie musiał płacić za wynajem 600-800 zł, ponosząc jeszcze koszty utrzymania, to nie będzie z jego strony zainteresowania uzyskaniem mieszkania tą drogą – mówi M.Dębniak. -Założenia programu wskazują na użycie do budowy mieszkań materiałów prefabrykowanych, aby obniżyć koszty ich budowy. Z kolei zejście z ceną do 2-2,5 tys. zł za metr mogłoby powodować, że mieszkania musiałyby być budowane np. bez balkonów i w otoczeniu bez parkingów i garaży. Wiele wskazuje na to, że takie mieszkania, o obniżonym standardzie, mogą być mało chodliwe na rynku. Poczekamy, zobaczymy, czy te prognozy będą się sprawdzać. Na razie nie zgłaszamy się do realizacji tego programu. Jeśli podejmiemy decyzję, że przystąpimy do programu, to mamy wystarczającą ilość terenów, by go wdrożyć w życie.
Pani prezydent poinformowała, że gmina jest po wstępnej, pozytywnej ocenie Programu Rewitalizacji Ostrowca Św., w ramach którego planuje się adaptację dwóch budynków przy ulicy Osadowej na mieszkania komunalne i socjalne. Gmina jest również przygotowana do budowy tego typu mieszkań przy ulicy Parkowej. Będą dedykowane mieszkańcom o niższych dochodach.

Bez tytułu

Założenia Programu MieszkaniePlus

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *