Ech, ten kwiecień – plecień… Ocieplenie dopiero pod koniec miesiąca! Uwaga, trudne warunki na drogach!

Ostrowczan, którzy udawali się dzisiaj do pracy, zaskoczył obserwowany przez okna ich mieszkań powrót zimy. Najbardziej narzekają ci, którzy już zmienili w swych autach opony zimowe na letnie.
Jak podaje serwis DobraPogoda24.pl, prognozy od co najmniej kilku dni wskazywały w Polsce możliwe opady śniegu. Już w Wielkanoc miejscami sypało na północy, lokalnie na wschodzie oraz w rejonach górskich, ale nie były to duże opady. Tymczasem tuż po świętach miał wystąpić epizod, który w niektórych regionach może przynieść pokrywę śnieżną na poziomie około 5-18 cm, a wysoko w górach powyżej 35 cm przyrostu pokrywy śnieżnej.
Do dzisiejszego, środowego poranka najwięcej śniegu spadło w Tatrach, a także miejscami na północy woj. śląskiego, południowym-wschodzie łódzkiego, północnym-zachodzie świętokrzyskiego, miejscami na południu opolskiego i małopolskiego oraz w Kotlinie Kłodzkiej. Na tym obszarze rozpadało się, aczkolwiek przejściowo spodziewany jest również opad deszczu ze śniegiem. Ze względu na cieplejszy grunt w porównaniu np. do lutego, miejscami dłużej utrzymujące się opady deszczu ze śniegiem oraz mogącą ulec nieznacznej zmianie trajektorie ośrodka niżowego, może wystąpić przeszacowanie lub niedoszacowanie prognozy. Ponadto, spodziewany jest w rejonach opadów śniegu umiarkowanego i okresami silnego wiatru, który miejscami spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne.
Ochłodzenie w Polsce utrzyma się co najmniej do 25-26 kwietnia. Dopiero pod koniec miesiąca lub na początku maja czeka nas znaczny wzrost temperatury, o ile obecne prognozy długoterminowe nie ulegną diametralnej zmianie. Wcześniej, warunki pogodowe będą bardzo przypominać obecną aurę. Nadal pogoda będzie zmienna z dość niską temperaturą. Co jakiś czas będą pojawiać się miejscami opady, w tym również przejściowo opady deszczu ze śniegiem i śniegu, zwłaszcza na południu (najwięcej w górach). W przypadku nocnych przejaśnień i rozpogodzeń należy się liczyć z lokalnymi przymrozkami. Temperatura maksymalna najczęściej będzie oscylować (w zależności od regionu) na poziomie około 4/11 st. C.
Jak podaje z kolei Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, we wschodniej części naszego województwa obserwuje się obecnie opady deszczu miejscami o natężeniu umiarkowanym. Na stacjach telemetrycznych zanotowano opady: 46.7 mm w Staszowie, 38.3 mm w Rakowie, 34.8 mm w Jastrzębskiej Woli, 33.8 mm w Bielinach Poduchownych, 33.6 mm na Świętym Krzyżu. Prognozuje się w ciągu dwóch godzin stopniowe osłabnięcie zjawiska, a wysokość opadu miejscami do 10 mm.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *