Opatów. Matura 2017 w „Głowackim”

W Opatowie, w pierwszym dniu matur w Zespole Szkół Nr 2 nazywanym nadal liceum Głowackiego, przystąpiło 141 uczniów.

DSCF6912DSCF6920DSCF6922DSCF6923DSCF6924DSCF6925DSCF6926DSCF6928

Matematykę zdawało 5 osób więcej. Byli to uczniowie z ubiegłych roczników, którzy chcieli poprawić swój wynik. Jak poinformowała dyrektor szkoły Barbara Kasińska, matematykę zdaje 42 uczniów, j. angielski – 52, WOS – 33, biologię – 57, chemię – 30, geografię – 44. 2 osoby zdaje informatykę. Do matury z j. włoskiego i niemieckiego przystąpi po jednej osobie.
Z uczniami ?Głowackiego? rozmawialiśmy na kilka minut przed piątkową maturą z matematyki. Większość z licealistów na maturze z języka polskiego wybrało temat związany z pracą. Uczniowie w swoich pracach musieli odpowiedzieć na pytanie czy praca jest pasją czy obowiązkiem.
DSCF6904-Wybrałam temat pierwszy ?Czy praca jest pasją czy obowiązkiem?? -mówi Lena Bochniak z kl. 3 o profilu biologiczno -chemicznym. Tak jak większość moich koleżanek i kolegów do tego tematu wybrałam Wokulskiego i Rzeckiego z ?Lalki? i ?Ludzi bezdomnych?. Niektórzy odwoływali się do ?Dżumy?, ale ja czułam się pewniej z ?Ludzi bezdomnych?. Temat ten nie był trudny zwłaszcza,  że pod koniec roku przerabialiśmy ?Ludzi bezdomnych?. Temat był ciekawy i prosty, bo dotyczy nas wszystkich w życiu codziennym. Postawiłam na to, że praca jest obowiązkiem, ale jeżeli jest wykonywana z pasją to jest przyjemnym obowiązkiem. Matematyki raczej się nie boję. Uczyłam się jej przez trzy lata, więc nie powinnam mieć większych problemów. Zdaję jeszcze maturę z biologii i chemii. Tak naprawdę nie wiem, jakie studia wybrać. Będzie to w dużej mierze zależeć od moich wyników. Staram się nie nastawiać na medycynę, bo wiem, że może nie wyjść.  W tamtym roku zaskoczyli bardzo chemią. Boję się, że braknie mi czasu na tych przedmiotach.
DSCF6910-Wybrałem temat dotyczący pracy jako pasji bądź obowiązku -mówi Bartosz Kędziora z kl. 3 o profilu biologiczno -chemicznym. Uznałem, że łatwiej będzie mi dobrać argumenty na rzecz tego, że praca to pasja. Do tego zagadnienia wybrałem Tomasza Judyma z ?Ludzi bezdomnych? i Rzeckiego z ?Lalki?. Matematyki jak większość, po prostu się boję. Matematyka sprawia mi problem. Dlatego mam lekkie obawy. Zdaję jeszcze angielski, biologię i chemię. Wiążę swoją przyszłość z tymi przedmiotami. Myślałem o weterynarii lub stomatologii. Angielski rozszerzony dlatego, że lubię się go uczyć. Chciałby dalszą naukę kontynuować w Lublinie, bo jest blisko. Podoba mi się także Kraków. Zastanawiam się także nad Wrocławiem. Jest to bardzo ładne miasto, ale trochę daleko, a chciałbym do rodzinnego miasta co jakiś czas przyjeżdżać.
DSCF6917-Temat, który wybrałam dotyczył pracy jako obowiązku lub pasji -mówi Wiktoria Skrzypczak z kl. 3 o profilu humanistyczno – prawniczo – medialnym. Swoją uwagę skupiłam na Ignacym Rzeckim z ?Lalki? i Tomaszu Judymie z ?Ludzi bezdomnych?. Dla mnie praca łączy się zarówno z pasją, jak i z obowiązkiem. Wiadomo, że jak się jest na profilu humanistycznym to matematyka nie jest mocną stroną. Mimo to, myślę, że zdam, bo uczyłam się systematycznie. Zdaje jeszcze j. angielski, geografię i jako jedyna j. włoski. Nie boję się tego, że zdaje sama. Na językach zwłaszcza podczas słuchania ważna jest cisza. Gdy jest więcej osób, ta cisza jest zakłócana szuraniem, stukaniem, kaszlem. Samemu jest lepiej, bo będę mogła się porządnie skupić. Swoją przyszłość chce związać z włoskim. Chciałabym studiować italianistykę. W gimnazjum uczestniczyłam w projekcie Comenius. Byłam wówczas na wymianie uczniów we Włoszech. Wtedy zakochałam się w tym kraju.
Od dzisiaj dalsze zmagania uczniów z tematami maturalnymi. Nam nie pozostaje nic innego, jak życzyć wszystkim połamania piór i dostania się na wymarzone studia.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *