Ważne dla przyszłych emerytów. Od lipca doradcy emerytalni w ZUS

Jak nas poinformował Paweł Szkalej,  Regionalny Rzecznik Prasowy Województwa  Świętokrzyskiego, ZUS testuje stanowiska doradców emerytalnych, którzy będą pomagać w podjęciu ważnych decyzji tym  zainteresowanym, którzy  od października br. wybierają się na emeryturę. Trwa pilotaż projektu doradcy emerytalnego ZUS. Zakład w dwóch swoich oddziałach sprawdza rozwiązanie, które wkrótce wejdzie w życie w całym kraju.
Przypomnijmy, w październiku br. w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że pod koniec 2017 r. w całym kraju przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę.
W woj. świętokrzyskim uprawnienia takie nabędzie około 11 tys. osób.
ZUS już od dłuższego czasu przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów. Z jednej strony są to przygotowania w zakresie IT, obejmujące zmiany  wyliczania przyszłych emerytur. Z drugiej strony zakład przygotowuje się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych. W tym celu od lipca br., we wszystkich placówkach ZUS w uruchomione zostaną stanowiska doradców emerytalnych.
Doradca wyjaśni klientom – potencjalnym emerytom od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia pracy. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient, czy po osiągnięciu  wieku emerytalnego 60 lub 65 przechodzi na emeryturę czy pracuje dalej.
Pilotaż projektu rozpoczął się w Warszawie i w Zabrzu. Ma on na celu szczegółowe zweryfikowanie danych o jakie mogą pytać klienci już od lipca. Po skorzystaniu z porad doradcy, klienci proszeni są o wypełnienie krótkiej ankiety, która podsumuje wizytę w ZUS. Jej analiza pomoże udoskonalić obsługę doradców emerytalnych w całym kraju.
Warto również przypomnieć, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września. Wcześniej jednak, bo już w wakacje, ZUS zaprasza wszystkich zainteresowanych na sale obsługi klientów do skorzystania z usług doradców ds. emerytalnych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *