Jadą na zbiory do Holandii

Mimo, że na krajowym i lokalnym rynku, ofert pracy jest coraz więcej, nie brakuje młodych ludzi, którzy wybierają się na kilka tygodni lub miesięcy do krajów zachodnich na zbiory warzyw i owoców.
W dalszym ciągu przy tego typu pracy, w Holandii czy Niemczech, można zarobić trzy lub czterokrotnie więcej niż w kraju. Jest to zasadniczy powód sezonowych wyjazdów.
Ochotniczy Hufiec Pracy skompletował pierwszą grupę młodych ludzi, którzy wyjadą za kilka dni głównie do Holandii i Anglii do prac w rolnictwie i ogrodnictwie. Chętnych do wyjazdu na kilka tygodni lub miesięcy nie brakuje. Z kolei ofert zatrudnienia jest w tym roku wyjątkowo dużo.
-Ofertami pracy w Holandii, Anglii czy Niemczech zainteresowani są głównie ludzie młodzi. Wyjeżdżają osoby, które po zakończeniu szkoły nie podjęły jeszcze stałej pracy i oczywiście studenci. Po prostu, chcą sobie zarobić na różne życiowe cele.
Ale my dość skrupulatnie badamy przede wszystkim nasz lokalny rynek, by mieć propozycje dla osób, które nas odwiedzają i pytają o pracę w Ostrowcu i w rejonie miasta. Często są to uczniowie ostatnich klas szkół średnich ? mówią Lidia Żak, doradca zawodowy i Anna Piątkowska, pośrednik pracy w Młodzieżowym Centrum Kariery w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Nasze rozmówczynie podkreślają, że kilka razy w tygodniu pracodawcy z branży budowlanej i remontowej pytają o kandydatów do pracy. Nie chodzi im już jednak o zwykłych pracowników ogólnobudowlanych. Poszukują osób, które posiadają uprawnienia do obsługi koparki, ładowarki na wózki podnośnikowe, ubijarki, urządzenia z branży drogowej: frezarki, skraplarki itp.
Zapotrzebowanie na takich pracowników wzrosło szczególnie teraz, gdy zaczął się sezon inwestycyjny. Dużo młodych osób skierowali też do branży gastronomicznej, ale znów pracodawcy oczekują, że pracownik czy kandydat do pracy będzie miał książeczkę zdrowia, konieczne badania i przynajmniej minimalne doświadczenie, by łatwo przyswoił sobie nowe obowiązki. W dniu 15 maja zjawił się pracodawca, który otwiera w naszym mieście restaurację i kompletuje załogę.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *