Praca na wakacje

Wystarczy wpisać w Internecie hasło ?praca za granicą? i natychmiast pojawi się kilkaset ofert pracy głównie w Niemczech, Holandii i Anglii.
Od kilku tygodni propozycje zatrudnienia otwierają oferty z nagłówkiem praca na wakacje dla uczniów i studentów. Przykładowo w Holandii można znaleźć pracę w ogrodnictwie (kwiaty i warzywa) za 1200 ?1800 euro brutto miesięcznie. Do szklarni przyjmą osoby bez znajomości języka. Pakowacz warzyw i owoców w innym holenderskim gospodarstwie ogrodniczym może liczyć na 10.22 euro za godzinę.
Młode osoby bez problemu znajdą też w okresie wakacji zatrudnienie w kraju w kurortach nadmorskich i górskich. Hotele, pensjonaty, zakłady gastronomiczne znalazły się w tym roku w niezwykle trudnej sytuacji. Sezon już się rozpoczyna, a pracowników brakuje. Jeszcze w ubiegłym roku właściciele pensjonatów i zakładów gastronomicznych płacili sezonowym pracownikom 8 -10 zł. za godzinę.
W tym roku mogą oni negocjować stawki dużo wyższe. Oferują zakwaterowanie, wyżywienie, premie za pracę w dni świąteczne, nadgodziny itp.
Lidia Żak, doradca zawodowy MCK OHP, która od kilku lat pomaga młodym osobom w wyjazdach głównie na okres wakacji, mówi, że taką pracę oferują Agencje Pośrednictwa Pracy, które mają stosowne zezwolenia do prowadzenia tego typu działalności.
-W naszym mieście takich agencji nie ma ?mówi L. Żak. Osoby zainteresowane wyjazdem muszą wybrać się na spotkanie i podpisanie umowy do Kielc, Lublina, Rzeszowa czy Warszawy. Staramy się ich skontaktować z pracownikami agencji, aby nie musieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z podróżą do któregoś z tych miast. Mogą załatwić formalności na miejscu. Zapotrzebowanie na pracowników w Holandii, Anglii, Niemczech jest tak duże, że jeśli ktoś przyjdzie do nas przykładowo we wtorek i złoży ofertę, to w piątek już wyjeżdża autokarem do Holandii czy Niemiec. Weryfikacja trwa krótko. Od wielu lat współpracujemy też z Agencją Pośrednictwa Pracy z Holandii, która, poprzez swój oddział, rekrutuje kandydatów do pracy. To sprawdzony partner.
Jeśli ktoś z mieszkańców powiatu wyjeżdża za granicę za pośrednictwem agencji, zawsze może pójść do Powiatowego Urzędu Pracy i poprosić o sprawdzenie wiarygodności tej firmy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *