Borelioza i kleszcze w natarciu

W tym roku w Ostrowcu Świętokrzyski odnotowano już sześć przypadków zachorowań na boreliozę. Jednak to miniony rok był pod tym względem w naszym mieście rekordowy. Czy tendencja się utrzyma?
-W 2016 r. odnotowano 27 przypadków, w tym 14 potwierdzono serologicznie- przyznaje Elżbieta Góralska -Dulny p.o. dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. W roku 2015 takich przypadków było jedynie czternaście. Zdecydowany wzrost współczynnika zapadalności na boreliozę obserwujemy również na terenie Polski. W 2016 r. wyniósł on 55,22/100 tys., w 2015 r. -35,40/100 tys. Do zachorowań dochodziło najczęściej u osób w przedziale wiekowym 60 -59 lat, narażenie na zakażenie było największe w miesiącach: czerwiec, lipiec, sierpień.

UWAGA W przypadku stwierdzenia kleszcza w skórze należy go jak najszybciej i prawidłowo usunąć. Wyciągnięcie kleszcza w ciągu pierwszych 24 godzin od ukłucia znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia! Usuwając kleszcza, należy pamiętać, aby go nie ścisnąć ani nie smarować masłem. Jeśli nie potrafi sz samodzielnie usunąć kleszcza, zwróć się po pomoc do lekarza rodzinnego. Obserwuj miejsce po ugryzieniu kleszcza przez kilka dni (najczęściej rumień pojawia się w ciągu kilku dni od pokłucia), a następnie co tydzień przez miesiąc, by nie przegapić później występujących rumieni.
UWAGA
W przypadku stwierdzenia kleszcza w skórze należy go jak najszybciej i prawidłowo usunąć. Wyciągnięcie kleszcza w ciągu pierwszych 24 godzin od ukłucia znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia!
Usuwając kleszcza, należy pamiętać, aby go nie ścisnąć ani nie smarować masłem.
Jeśli nie potrafi sz samodzielnie usunąć kleszcza, zwróć się po pomoc do lekarza rodzinnego.
Obserwuj miejsce po ugryzieniu kleszcza przez kilka dni (najczęściej rumień pojawia się w ciągu kilku dni od pokłucia), a następnie co tydzień przez miesiąc, by nie przegapić później występujących rumieni.

Z dochodzeń epidemiologicznych wynika, że do ukłucia przez kleszcze dochodziło głównie w lesie. Inne okoliczności zdarzenia to: działki oraz przydomowe ogródki.
Przypomnijmy, że objawy kliniczne boreliozy to rumień wędrujący, bóle mięśniowo -stawowe, drętwienie nóg, zaburzenia chodzenia, zaburzenia koncentracji, obrzęki stawów, ogólne osłabienie. W przypadku podejrzeń, że mogło dojść do zakażenia boreliozą warto jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, a także wykonać specjalistyczne badanie na wykrycie boreliozy, które można zlecić dopiero po upływie około 6 tygodni od ugryzienia kleszcza. Jest to badanie krwi, które wykrywa przeciwciała skierowane przeciwko bakterii wywołującej boreliozę.
Najczęściej wykonuje się test ELISA (test immunoenzymatyczny) lub WESTERN BLOT, dzięki któremu wykrywane są specyfi czne przeciwciała IgM i IgG. Zaraz po ukąszeniu przez kleszcza można wykonać test PCR na obecność DNA danej bakterii we krwi lub w moczu pacjenta, jednak nie jest on refundowany przez NFZ. Poza tym – podobnie jak w przypadku testu ELISA i WESTERN BLOT – wynik negatywny testu PCR nie potwierdza jednoznacznie braku boreliozy lub innej choroby odkleszczowej.
Miejsca, gdzie można wykonać niezbędne badania na wykrycie boreliozy, można znaleźć na specjalnej stronie  boreliozaonline.pl

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Borelioza i kleszcze w natarciu

  • 14/07/2017 at 10:43
    Permalink

    Witam, tak naprawdę nie wiem z kąd wzięła się ta liczba? Zachorowań jest zdecydowanie więcej. Kolejnym problem dotyczącym tej choroby jest brak wiedzy lekarzy którzy nie wiedzą jak leczyć tą chorobą oraz nie potrafią jej rozpoznać. W samym Ostrowcu nie ma lekarzy którzy potrafią się zajmować tą chorobą. Kolejnym wielkim problem jest brak jakichkolwiek działań ze strony władz Ostrowca Świętokrzyskiego! Nie ma żadnych opryskow które zabijają kleszcze mimo iż wiadomomo że nasze miasto ma problem z ilością kleszczy. A co do leczenia? Jaki sens ma czekanie około sześciu tygodni na diagnozę? W tym okresie czasu organizm człowieka jest już zaatakowana i dopiero zaczyna się problem jakim jest długotrwałe i kosztowne leczenie. Leczenie powinno zacząć się zaraz po znalezieniu takiego kleszcza. Kolejna możliwością jest też przebadanie kleszcza na obecność boleriozy oraz koinfekcji o których się nie mówi. Jest to zdecydowanie szybsza opcja niż czekanie przez sześć tygodni na to aż choroba się rozwinie. Co do leczenia wiele lekarzy podaje antybiotyk na okres tygodnia bądź 2 co nie ma najmniejszego sensu ponieważ bakteria posiada 3 formy przetefalnikowe oraz dzieli się dwukrotnie rzadziej od innych bakterii przez co potrzeba więcej czasu na zabicie kretkow boleriozy.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *