Czarna porzeczka nadal tania

Po wiosennych przymrozkach wszyscy byli przekonani, że czarna porzeczka będzie wyjątkowa droga… Producenci tego owocu nie kryli, że marny zbiór zrekompensuje właśnie wyższa cena. Przez ostatnie lata była tak niska, że większość właścicieli upraw czarnej porzeczki w ogóle jej nie zbierało.
-Obecnie zbiór czarnej porzeczki jest na ukończeniu ? mówi naczelnik Wydziału Rolnictwa w Starostwie Powiatowym Waldemar Kacuga. Cena za kilogram wynosiła w skupie od 1 zł do 50 gr.
Według W.Kacugi owoce, które można zebrać mechanicznie nigdy nie będą w cenie. Cenę obniża także duży areał tego owocu. Polska jest bowiem liczącym się krajem w Europie jeżeli chodzi o jabłko i porzeczkę czarną.
Kilka lat temu, gdy cena porzeczki czarnej była wysoka, każdy kto miał kawałek ziemi nasadzał jej krzewy. Nawet niektórzy rolnicy na polach dotychczas obsiewanych zbożami sadzili porzeczkę.
-Na ogół z hektara uprawy można było zebrać do 17 ton porzeczki czarnej- mówi W.Kacuga. W tym roku zbiór oscyluje wokół 12 -13 ton. Z kolei porzeczka czerwona skupowana jest od 3 zł do 3,50 zł. za kilogram.
Są to jednak ostatnie lata kiedy porzeczka czerwona jest w cenie. Zacznie się likwidacja czarnej i nasadzanie czerwonej, wówczas znowu będzie za dużo areału. Powoli zaczyna być także zbierana mechanicznie.
W cenie zawsze będzie malina i truskawka. Zbiór tych owoców musi odbywać się ręcznie, a to generuje wzrost ceny na skupie. Gdy skup i przetwórcy nie dadzą odpowiedniej ceny, owoce nie zostaną zebrane.
-W tym roku jest także wysoka cena wiśni, ale to głównie ze względu na wymarznięcie tego owocu – mówi W. Kacuga. Nawet znanej Nadwiślanki nie ma niemal w ogóle. Wiśni jest mało więc trzeba kupić to co jest. Cena tego owocu obecnie na skupie wynosi nawet 4,70 zł za kilogram.
Szacuje się, że obecnie mimo niskiej ceny czarnej porzeczki dochód z jej uprawy jest wyższy niż po zasianiu zbóż. Zbiór zbóż jest trudny przede wszystkim na ziemiach słabych. Nakład finansowy rolnika jest wówczas dużo wyższy. A porzeczka urośnie na takiej ziemi.
W powiecie ostrowieckim porzeczka czarna jest uprawiana na 220 hektarach, czerwona na 30 hektarach. Wiśnia zajmuję 25- hektarowy areał, malina rośnie na 100 hektarach, a truskawka na 150 hektarach.
Jak zbiór i ceny skupu wpłyną na cenę produktów owocowych? Trudno na tę chwilę powiedzieć. Przetwórstwo dopiero ruszyło.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *