Uff, wracają upały! Będzie nawet 35 stopni Celsjusza!

Od środy do piątku czekają nas znów prawdziwe upały. Temperatury sięgną od 31 stopni w środę, po 34 stopni w czwartek i 35 stopni Celsjusza w piątek. Jak sprawdziliśmy prognozy  długoterminowe – po trzech dniach upałów – temperatury tego lata już ani razu nie przekroczą 30 stopni Celsjusza. Ochłodzenie, na szczęście nie tak drastyczne, przyjdzie w sobotę, kiedy temperatura spadnie do 26 stopni. Początek weekendu ma być burzowy, a deszcz popada już w piątkowy wieczór. Do końca wakacji ma być jednak piękna pogoda, z temperaturami od 21 do 27 stopni Celsjusza.
gutwinekJuż w minionym tygodniu, kiedy słupek rtęci przez kilka dni wskazywał miejscami nawet ponad 35 stopni Celsjusza w cieniu, wszyscy szukali sposobów na ochłodę. W godzinach południowych pustoszały ulice miasta i osiedlowe alejki. Zbawienne okazały się: zbiornik wodny w Ośrodku Rekreacyjnym na Gutwinie oraz miejskie fontanny i kurtyna wodna, która w upalne dni była frajdą nie tylko dla najmłodszych. Mieszkańcy wykorzystywali wszystkie metody, aby walczyć z upałem. W ruch poszły parasole, wiatraki i wachlarze. Pytaliśmy mieszkańców o najlepsze sposoby radzenia sobie z wysokimi temperaturami.
-Chyba nie ma na to rady, po prostu trzeba to przeżyć ?mówił jeden z przechodniów. ?W tej chwili zazdroszczę tym, którzy wypoczywają nad morską bryzą. Niestety jestem już po urlopie.
-Piję dużo wody z cytryną, schładzam się lodami, ale nie wiem czy to skuteczne? Pot się ze mnie leje, a powietrze stoi w miejscu. Nie wiadomo gdzie gorzej: w domu czy na dworze ?mówiła inna mieszkanka.
-Mam swój sposób. Od rana odwiedzam duże markety. Tam mają klimatyzację i można jakoś przetrwać ?dodaje żartobliwie starszy mieszkaniec. ?Ludzie ciągle narzekają ?zimą, że mróz za duży, latem, że za dużo słońca. Taka nasza natura.
Miłośnicy kąpieli korzystali z plażowania na Gutwinie. Inni szukali ławek w zacienionych miejscach.
-Przychodzimy tu codziennie z rodziną i sąsiadami. Siedzimy w wodzie albo na plaży pod parasolem. To chyba najlepszy sposób na upał. Ale cóż w końcu mamy lato ?mówi Julita.
Niestety, upał dawał się we znaki także ratunkowym służbom medycznym. Ostrowieckie karetki w gorące dni wyjeżdżały ponad osiemdziesiąt razy na dobę. Najczęściej były to zasłabnięcia, złe samopoczucie osób cierpiących na schorzenia układu krążeniowo ?oddechowego oraz niestety, zasłabnięcia spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu.
Jak mówi kierownik Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, Danuta Barańska, wysokie temperatury najgroźniejsze są dla osób starszych i małych dzieci.
-Osoby starsze oraz dzieci w godzinach największego nasłonecznienia powinny przebywać w domu. Należy unikać bezpośredniego kontaktu ze słońcem, pamiętać o nakryciu głowy, a do odpoczynku wybierać miejsca zacienione. Należy też spożywać dużo wody, można do niej dodać cytrynę. Osoby z przewlekłymi chorobami muszą pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków. Niewskazane jest schładzanie się napojami alkoholowymi. A z pewnością nie należy wchodzić do zbiorników wodnych po spożyciu alkoholu. Należy także stosować lekką dietę z dużą ilością warzyw i owoców ?mówi D. Barańska.
Osoby pozostające w mieszkaniach w czasie upału powinny rankiem, kiedy jeszcze jest chłodno, dobrze wywietrzyć pomieszczenia. Potem zamknąć okna, aby uniemożliwić przedostanie się gorącego powietrza. Należy także zasunąć rolety, aby ochronić się przed mocnymi promieniami słońca. Można również korzystać z chłodnych kompresów lub chłodnych kąpieli.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *