Firmy czekają na stażystów

Wielu właścicieli zakładów mechaniki pojazdów samochodowych, salonów fryzjerskich i kosmetycznych szuka młodych pracowników do przyuczenia.
Powiatowy Urząd Pracy zakończył nabór wniosków stażowych. Zainteresowanie ostatnim już w tym roku rozdziałem środków z funduszu pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego było spore.
Pracodawcy składali od 30 do 40 wniosków dziennie. Pracownicy urzędu podkreślają, ze sporo wniosków dotyczyło zatrudnienia kandydatów na stanowiskach w produkcji i w usługach. Są oferty dla: mechaników samochodowych, szwaczek, fryzjerek, kosmetyczek. Właściciele zakładów usługowych mają nadzieję znaleźć zainteresowanych pracą i rozwojem zawodowym absolwentów szkół, z których będą mieli w przyszłości pożytek.
-Dziewczyna, która pracowała u mnie przez ostatnie półtora roku, powiedziała mi, że wyjeżdża do męża, który jest za granicą. W Anglii chcą się szybciej dorobić i dlatego podjęli taką decyzję ? mówiła właścicielka zakładu fryzjerskiego w naszym mieście. -Dlatego szukam młodej fryzjerki, najlepiej tegorocznej absolwentki szkoły zawodowej. Może wiele osób to zaskoczy, ale nie jest łatwo znaleźć nową osobę do pracy, a przede wszystkim do nauki zawodu.
Nabór na staże już się zakończył, ale nadal można się ubiegać o środki z innych źródeł na przygotowanie zawodowe osób nowo zatrudnionych lub już pracujących.
W dniach 21 -22 sierpnia pracodawcy i pracownicy mogą składać wnioski na pozyskanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pieniądze z funduszu można przeznaczyć na sfinansowanie kształcenia ustawicznego. Do wykorzystania pozostało jeszcze ponad 30 tys. zł. Firmy wspólnie z urzędem pracy i jednostką szkoleniową mogą zaplanować szkolenie zawodowe dla zatrudnionych już pracowników. Bywają bowiem sytuacje, że pracownicy, by zachować miejsce pracy, muszą poszerzyć kwalifi kacje, zdobyć nowe umiejętności lub uprawnienia.
-Pracodawcy starający się o środki z funduszu szkoleniowego muszą spełnić określone kryteria ?podkreśla Joanna Suska, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Ostrowcu  Świętokrzyski. -Z tego powodu w poprzednim rozdaniu nie zostały rozdysponowane przeznaczone na ten cel środki z rezerwy ministerstwa. Ogłosiliśmy więc dodatkowy termin z pewnym wyprzedzeniem, tak, aby pracodawcy mogli się przygotować i pozyskać pieniądze.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *