Jubileuszowe Święto Pszczoły

Już po raz dziesiąty na Święto Pszczoły do Bałtowa zjechali się pszczelarze nie tylko z najodleglejszych zakątków Polski, ale także z Ukrainy, Litwy, Słowacji i Niemiec.
Przez trzy dni Bałtowska Okręglica należała do pasjonatów i sympatyków pszczół i miodu. A można go było smakować pod różnymi postaciami.
Targi pszczelarskie ruszyły już w miniony piątek. Oprócz różnego rodzaju miodu, w zależności od właściwości, można było zakupić kosmetyki na bazie propolisu, skorzystać z miodowego peelingu, a także degustować wyśmienite nalewki i miodowe słodkości. Pszczelarze mogli zapoznać się z szeroką gamą sprzętu pszczelarskiego oraz produktów potrzebnych przy hodowli pszczół.
W sobotę oficjalnego otwarcia Jubileuszowego Święta Pszczoły dokonali: wójt gminy Andrzej Jabłoński, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Ostrowcu Świętokrzyskim Józef Misiura oraz przedstawiciel zarządu Polskiego Związku Pszczelarzy, Krzysztof Górny. Wójt gminy A. Jabłoński nie krył zadowolenia z możliwości goszczenia pszczelarzy na bałtowskiej ziemi oraz z faktu, że święto wpisało się w turystyczny klimat gminy. J. Misiura, prezes koła wspominał pierwsze święto sprzed 10 lat, kiedy nie było wiadomo czy impreza przyjmie się na tym terenie. Jak się jednak okazało, był to ?strzał w dziesiątkę?, a dziś Bałtów nazywany jest stolicą miodu.

pszczoła2
Imprezie towarzyszyła konferencja naukowa, gdzie z wykładami wystąpili: prof. Jerzy Stojko, dr Natalia Senjuk, prof. Iwan Pylypczuk oraz dr Thomas Gloger. Po raz pierwszy w sesji brali udział przedstawiciele z Niemiec. Głównym tematem prelekcji była apiterapia, o której głośno mówi się w Bałtowie od 2014 r. Tu też powstaje centrum apiterapii. To ogromne przedsięwzięcie, stąd też międzynarodowa konferencja była cenną okazją do wymiany doświadczeń oraz do rozmów na temat współpracy.
Jubileuszowe święto stało się okazją do odznaczeń. Złotą Odznakę Polskiego Związku Pszczelarskiego otrzymali: Maciej Szczodrak, Lech Smoliński, Maciej Murdza oraz Marek Zdyb. Srebrną odznakę otrzymał Bogusław Rosowski, zaś brązową Stanisław Tymowski. Medalem im. ks. dr. Jana Dzierżonia została uhonorowana Teresa Krześniak.
Deszczowa, niedzielna aura wymusiła zmianę planów i dalsze biesiadowanie przy miodzie odbyło się w obiekcie Przy Bałtowskim Stoku. Uczestnicy nie tracili pogody ducha i dobrego humoru. Organizatorzy podczas obchodów wręczyli blisko sto pamiątkowych medali, którymi zostali uhonorowani ci, którzy przez 10 lat wspierali Święto Pszczoły. W tym gronie znalazła się także redakcja ?Gazety Ostrowieckiej?.

pszczołą3

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *