?Belfer? z Wojciechem Pszoniakiem

Miejskie Centrum Kultury proponuje monodram Wojciecha Pszoniaka pt. ?Belfer?, który 2 października o godz.17 wystawiony będzie w kinie ?Etiuda?. Sprzedaż biletów w cenie 80 zł już wystartowała.
Sztuka ?Belfer? autorstwa belgijskiego dramaturga Jeana Pierre?a Dopagne?a to historia nauczyciela wykładającego literaturę w szkole dla tzw. trudnej młodzieży. Praca wykonywana do tej pory w poczuciu misji, zmienia się stopniowo w pełną nerwów grę, gdy codziennie przychodzi mu stawiać czoło uczniom mającym za nic wszelkie ideały.
Jego poetycka natura musi zmierzyć się z zachowaniem młodzieży ogołoconej z jakiegokolwiek autorytetu… Wyreżyserowana przez Michała Kwiecińskiego sztuka pokazywana już była w kilkudziesięciu krajach na świecie, prowokuje do dyskusji i stawia wiele pytań dotyczących relacji nauczyciel-uczeń.
Premierowe przedstawienie odbyło się w jesienią 2004 roku. W rolę tytułowego belfra wcielił się jeden z najwybitniejszych polskich aktorów ? Wojciech Pszoniak.
– Fundamentalnie człowiek uczy się w dwóch miejscach: w domu i szkole. Mój monodram mówi o tym, jak kształtują się relacje między mentorem a uczniem oraz o degradacji naszej kultury i cywilizacji europejskiej ? mówił Pszoniak w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *