Karetki ?wyją?, ludzie sprzedają domy! Kiedy dojazd do szpitala od ulicy Sienkiewicza?

Radny powiatowy, lekarz Krzysztof Huszaluk, poruszył konieczność budowy nowego dojazdu do szpitala od strony ulicy Sienkiewicza.-Należy współczuć mieszkańcom ulicy Szymanowskiego, którzy przez całą dobę są narażeni na dźwięk sygnału karetek ratunkowych ? mówi radny. -Proszę zwrócić uwagę na to, że niektórzy mieszkańcy decydują się z tego powodu na sprzedaż swych domów. Przecież dojazd do szpitala od strony ulicy Sienkiewicza znacznie skróciłby również czas przejazdu karetek.
Tymczasem, ocena zasadności i podjęcie decyzji o użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych należy do kierowcy pojazdu uprzywilejowanego. Obecnie obowiązujące przepisy nie wskazują konkretnych przypadków, w których należy użyć takich sygnałów. Lekarze i ratownicy podkreślają jednak, że używanie sygnałów dźwiękowy jest koniecznością, bo liczy się każda minuta, a nawet sekunda przy transporcie chorego.  Najczęściej, to dyspozytor pogotowia nadaje wezwaniu, w zależności od stanu pacjenta, kod pilności wyjazdu. Na jego podstawie dyspozytor, kierownik zespołu lub koordynator medyczny podejmuje decyzję o użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Ta treść wezwania przekazywana jest później zespołowi ratownictwa medycznego, który wyrusza do wezwania. W momencie, kiedy na pokładzie karetki znajduje się pacjent, kierownik, lekarz systemu, ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu na podstawie stanu zdrowia chorego decyduje, czy do szpitala zostanie on przewieziony z wykorzystaniem sygnałów czy bez nich.
Starosta Zbigniew Duda mówi, że po wybudowaniu nowego pawilonu dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego tak, czy siak szpital będzie musiał wybudować nowy dojazd do placówki od strony ulicy Sienkiewicza, a karetki pogotowia nie będą musiały pokonywać wąskiego ronda u zbiegu ulic Grabowieckiej i Długiej.
Jak się dowiedzieliśmy, pracownicy starostwa ostrowieckiego i szpitala sprawdzają możliwości budowy drogi dojazdowej do ZOZ wraz z miejscami postojowymi od strony ulicy Sienkiewicza z wjazdem usytuowanym na wysokości budynku Miejskiej Energetyki Cieplnej. Od razu informujemy, że nie stanie się to tak szybko i raczej będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Dlaczego? Otóż, droga o dobrych parametrach stałaby się główną dojazdową do szpitala. Żeby ta inwestycja się udała, musielibyśmy jednak pokonać szereg trudności, związanych chociażby z własnością gruntu, opracowaniem dokumentacji oraz jej porównaniem z innymi planami rozwojowymi szpitala tak, by po prostu była komplementarna.

Print Friendly, PDF & Email

5 thoughts on “Karetki ?wyją?, ludzie sprzedają domy! Kiedy dojazd do szpitala od ulicy Sienkiewicza?

 • 15 września 2017 at 13:37
  Permalink

  Karetki i policja powinni urzywac sygnalow dzwiekowych tylko wtedy gdy musza udroznic sobie przejazd. Tymczsem niektorzy celebryci wyja nawet na postoju. Proponuje psychotesty z naciskiem na psycho.

  Reply
 • 15 września 2017 at 13:44
  Permalink

  A co mamy powiedzieć my,mieszkańcy ul. Focha? Karetki o każdej porze dnia i nocy włączają syreny pod naszymi oknami.

  Reply
 • 15 września 2017 at 13:56
  Permalink

  Zagraniczne karetki maja kilka sygnalow- normalny do przejazu przez skrzowania , motywujacy do pomocy w udroznieu przejazdu i ryk krowy na oszolomow. Wszedzie gdzie przejazd jest drozny urzywaja glownie sygnakow blyskowych normalnych i stroboskop, popiskujac jedynie tam gdzie jest obawa ze ktos ich nie widzi bo, bo mozna by wyliczac dlczego ktos moze nie widziec, ale istota sprawy jest w kulturze osobistej nie trzeba budowac nowego szpitala z tego powodu, puknijcie sie w czolo tym pijarem.

  Reply
 • 15 września 2017 at 14:50
  Permalink

  Panowie „karetkowicze” wyją na skrzyżowaniu Sienkiewicza/Mickiewicza /Polna i dalej wyłączają. Wyją nawet po nocach, gdy Sienkiewicza pusta i nie ma żywej duszy, przejeżdżają z namaszczeniem przez wszystkie osiedla sienkiewiczowskie. Wyją nawet wtedy, gdy zatrzymują się na popas pod Żabką lub kebabem. Rozumiem wycie, gdy karetka pędzi i widać potrzebę , ale nie rozumiem przejażdżek 40/h na sygnale.

  Reply
 • 18 września 2017 at 00:16
  Permalink

  Mieszkam na ukicy Kościelnej. Słyszę karetkę jak wyjeżdża z Kilińskiego, następnie koło plebanii a pozniej to już loteria albo pojedzie na Radwana albo w stronę rynku.
  Ja problemu nie widzę aczkolwiek czasem zdarzy się jakiemuś oszołomowi włączyć sygnał dzwiękowy o 3 nad ranem.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *