Cepeliowska tkanina artystyczna w Pałacu Wielopolskich

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim serdecznie zaprasza na wystawę Cepeliowska Tkanina Artystyczna ze zbiorów Fundacji Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło, której otwarcie odbędzie się w niedzielę, 1 października, w Pałacu Wielopolskich.

-Na wystawie zaprezentowane zostaną tkaniny artystyczne ? kilimy, sumaki i gobeliny najbardziej znanych polskich spółdzielni i twórców – informuje Anna Filipowicz-Mróz z Fundacji Cepelia. -W Spółdzielniach cepeliowskich wzory pozyskiwano od najlepszych projektantów, wykonywane pod nadzorem wybitnych artystów były wytworem określającym, wyróżniającym poszczególne spółdzielnie. Spółdzielnia im. St.Wyspiańskiego w Krakowie wykonywała gobeliny znajdujące się m.in. na Wawelu, jako jedna z nielicznych odtwarza w gobelinie obrazy znanych malarzy mi.in Van Gogha. Spółdzielnia Opolska to rozpoznawalny styl gobelinu, charakteryzujący się tematyka figuralną i niepowtarzalnym klimatem. Spółdzielnia Koronka-Bobowa tka gobeliny, kilimy i sumaki na bazie wzorów pozyskanych od najlepszych projektantów, realizowanych na najwyższym artystycznym poziomie.
Wyroby tkackie, bardzo mocne osadzone w tradycji ludowej ? to najbardziej wyróżniający się obszar działalności Cepelii, rozpoznawalny i dostrzegany zarówno w Polsce jak w świecie. Bowiem oprócz innych dziedzin sztuki czy wytwórczości ludowej tkaniny nie zatraciły swojego użytkowego charakteru. Potrzeba upiększenia, estetyczna wrażliwość nie ogranicza się do tradycji wiejskiej. Dlatego tak uniwersalnym kulturowo wytworem rodzimej tradycji są wyroby tkackie. W tym właśnie zawiera się ich żywotność i atrakcyjność.
Podczas wernisażu odbędzie się pokaz tkania w wykonaniu pań z Sekcji Rękodzieła ? Marii Kopańskiej oraz Zofii Kogut.
Wernisaż wystawy Cepeliowska Tkanina Artystyczna ? 1 października 2017 roku, godz.16:00.
Miejsce: Pałac Wielopolskich, ul. Świętokrzyska 37, Ostrowiec Świętokrzyski
Wystawa czynna będzie do 26 listopada 2017 roku.

fb

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *