Anioły Łukasza Pasternaka (zdjęcia)

JANIK. We wnętrzach remizy odbyła się nietuzinkowa wystawa prac młodego, niepełnosprawnego artysty Łukasza Pasternaka, mieszkańca Janika.

Spotkanie otworzyła radna Jadwiga Banasik, a wśród gości byli: burmistrz Kunowa Lech Łodej, przewodniczący Rady Miejskiej Szymon Pająk, radna Barbara Domagała, poetka Teresa Łucka, kierownik GCI Paweł Gawron, dyrektor PSP w Janiku Anna Buczkowska oraz dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim, Magdalena Wykrota -Skóra wraz z nauczycielami: Małgorzatą Czyż, Elżbietą Wypchło, Ewą Grudniewską.

To właśnie nauczyciele ostrowieckiego ZSS prawie 10 lat temu dostrzegli talent plastyczny Łukasza. Podopieczny szkoły uczestniczył w różnych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach zdobywając nagrody i wyróżnienia. Nauczyciele udostępniali mu rozmaite materiały plastyczne, aby mógł poznawać nowe kierunki techniki i rozwijać talent. Swoje rysunki prezentował w MCK i BWA. W 2009 r. po raz pierwszy wystawił je w Galerii ?Uwaga schody?, a wystawa nosiła tytuł ?Rykowisko janickie?.

W swojej twórczości plastycznej Łukasz wykorzystywał najczęściej farby. Na swojej drodze młody artysta spotykał ludzi – Aniołów, chętnych do wsparcia. Byli to nie tylko nauczyciele z ZSS, ale też sąsiadka Dorota Pszonak, która zauważyła talent chłopaka. Od niedawna Łukasz tworzy obrazy za pomocą wypalarki na drewnie. Wypalarka to świąteczny podarunek od Klubu Kobiet Aktywnych z Kunowa, o który prosił chłopiec. Prezentowana wystawa zawierała kilkanaście prac wykonanych właśnie tą metodą w drewnie. Motywem przewodnim większości z nich były Anioły.

Podczas wystawy odbyła się licytacja prac, dzięki której zebrano ponad 1.600 zł. Łukasz potrzebuje wsparcia ludzi dobrych serc. Jego sytuacja rodzinna i materialna jest niezwykle trudna. Stąd też dzięki ludziom – Aniołom była możliwa ta wystawa. Pierwszy licytowany obraz nabyła Anna Kopała, która była gościem specjalnym, gdyż w 2009 r. podczas podobnej wystawy nabyła od Łukasza obraz ?Rykowisko Janickie?. Prace Łukasza będą także zdobić ściany w ostrowieckim ZSS oraz Urzędzie Miejskim w Kunowie.

Jak zaznacza burmistrz L. Łodej, bardzo ważne jest wspieranie osób, które tego potrzebują, stąd też niebawem odbędą się kolejne wernisaże.

P1250046P1250062P1250064P1250073P1250078

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *