Chóry ambasadorami Ostrowca Świętokrzyskiego

Ostrowieckie chóry ?Cantate Domino? pod dyrekcją Andrzeja Budzińskiego oraz ?Coro Cantorum? pod dyrekcją Ewy Goworowskiej – to laureaci tegorocznych nagród prezydenta Jarosława Górczyńskiego w dziedzinie kultury.
W minionym tygodniu w sali kina ?Etiuda? uroczyście, w naszym mieście, zainaugurowano rok kulturalny 2017/2018. Gwiazdą wieczoru był ukraiński, kwartet tenorów ?Leon Voci?.
Warto inwestować w kulturę
-Tu w dawnym Zakładowym Domu Kultury swoje pierwsze kroki stawiało wielu wspaniałych artystów i mocno wierzę w to, że w Ostrowieckim Browarze Kultury, który już niebawem będziemy mieli w naszym mieście, także zostanie odkrytych wiele talentów ? mówił, otwierając spotkanie, prezydent miasta, Jarosław Górczyński. Serdecznie dziękuję dyrekcji i pracownikom Miejskiego Centrum Kultury, Biura Wystaw Artystycznych, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz wielu innym instytucjom i stowarzyszeniom za wspaniałą działalność. Inwestycje w kulturę to inwestycje długofalowe. Kultura kształtuje ludzi, uczy ich wrażliwości, ale też odpowiedzialności.

3
Prezydent Jarosław Górczyński akcentował, że nie boi się inwestować w kulturę. W tym miejscu przywołał 17 mln zł unijnych środków z Urzędu Marszałkowskiego, które wraz z 4 milionami środków własnych przeznaczonych zostanie na powstający właśnie Ostrowiecki Browar Kultury, który stworzy dla placówek kultury warunki do funkcjonowania na miarę XXI wieku. Nowym przedsięwzięciem ma być także modernizacja ZDK, dla którego w pierwszej kolejności trafią środki na termomodernizację, a w niedalekiej przyszłości na rewitalizację.
Wcześniej zebrani na widowni miłośnicy kultury zobaczyli skrót najciekawszych wydarzeń z ostatnich dwunastu miesięcy, który udowodnił, że działo się naprawdę dużo.
Chóry z nagrodami

2W tym roku nagrody prezydenta, Jarosława Górczyńskiego, za wieloletnią działalność artystyczną, wkład w tworzenie, rozwój i krzewienie kultury muzycznej wśród ostrowczan oraz promocję Ostrowca Świętokrzyskiego w kraju i za granicą otrzymały dwa ostrowieckie chóry ? Cantate Domino? oraz ?Coro Cantorum?.
Chóry, jak i dyrygenci otrzymali nagrody pieniężne w kwocie 20.000 zł. Chór Mieszany Cantate Domino, działający przy diecezjalnym Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim pod kierunkiem Andrzeja Budzińskiego w październiku obchodzi swoje 10-lecie działalności, natomiast Chór Nauczycielski Coro Cantorum pod batutą Ewy Goworowskiej 25?lecie.

4
-Jesteśmy zaszczyceni z otrzymania tej nagrody z rąk pana prezydenta – mówił dyrygent chóru ?Cantate Domino?, Andrzej Budziński. Zawsze z dumą reprezentujemy nasze miasto, już dziś pragniemy zaprosić wszystkich na nasz jubileusz, który zaplanowaliśmy na 29 października br.
-Dziękujemy panu prezydentowi, Jarosławowi Górczyńskiemu, za docenienie naszej pasji ?mówił Małgorzata Malinowska, prezes chóru ?Coro Cantorum?. Staramy się, jak najpiękniej promować Ostrowiec Świętokrzyski wysoką kulturą.

asJarosław Górczyński, prezydent miasta: Warto inwestować w kulturę. Ostrowieckie chóry, które nagrodziłem, a więc ?Coro Cantorum? i ?Cantate Domino?, to nasze produkty eksportowe, promujące nasze miasto. Właśnie z myślą o rozwijaniu takich ludzkich pasji inwestujemy także w obiekty kultury.

Gwiazdorskie akcenty
Tegoroczna inauguracja roku kulturalnego rozpoczęła się od wystawy fotograficznej dwóch ikon polskiej fotografii: Tadeusza Rolke i Chrisa Niedenthala. Ich wspólna wystawa dotyczy wciąż gorącego tematu stosunków polsko -żydowskich. Na pokazanych w Ostrowieckiej Galerii Fotografi i MCK zdjęciach z cyklu ?Sąsiadka?, autorzy
odtwarzają atmosferę żydowskich uliczek i podwórek. Bohaterem ich zdjęć, tytułową sąsiadką, jest pojawiająca się co jakiś czas dziewczynka. W pośredni sposób mówi o wzajemnych relacjach między dwoma narodami. Zdaniem kustosza Galerii Fotografi i MCK Andrzeja Łady, ta wystawa to świetna lekcja tolerancji.
Z kolei na finał niezapomnianego wieczoru z kulturą w Ostrowcu Świętokrzyskim wystąpiła Leon Voci, obecnie jedna z najlepszych grup tenorowych na świecie. Kwartet w dziewiątej edycji ?Mam Talent? został zakwalifikowany  do półfinału programu wraz z owacjami na stojąco oraz oceną jury na trzy razy tak. Tenorzy wykonali największe
światowe przeboje arii operowych i musicalowych oraz najpiękniejsze romantyczne utwory m.in. Andrea Bocelliego i grupy Il Divo. Nic dziwnego, że dwukrotnie  bisowali.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *