SOR za 10 mln zł! Wiceminister zdrowia deklaruje pomoc ostrowieckiemu szpitalowi

W ostrowieckim szpitalu gościła Józefa Szczurek – Żelazko, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Wraz z parlamentarzystami  Ziemi Ostrowieckiej ? senatorem Jarosławem Rusieckim i posłem Andrzejem Kryjem, starostą ostrowieckim Zbigniewem Dudą oraz dyrektorami ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim – Rafałem Lipcem i Dariuszem Kopanią rozmawiała o problemach ostrowieckiej lecznicy.
Starosta ostrowiecki poinformował, że nasz szpital otrzymał ? w kwocie 5 mln 940 tys. zł ? dofinansowanie z ministerstwa zdrowia  na rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Rozbudowa SOR zamknie się kwotą ponad 10 mln zł. Ma przede wszystkim rozwiązać problem przywożenia na SOR osób nietrzeźwych, którzy nie będą już kontaktowali się z pacjentami izby przyjęć. Wybudowane zostaną także dwa zbiorniki retencyjne, co ma znaczenie zwłaszcza po ostatnim skażeniu wody w szpitalu bakterią z grupy coli.

wzJózefa Szczurek ? Żelazko, wiceminister zdrowia: -Wiem, że ostrowiecki szpital ma problemy finansowe. W parlamencie spodziewana jest dyskusja nad tym, jak wspierać właśnie taką jednostkę leczniczą, jak w Ostrowcu, która jest duża i znacząca na mapie województwa świętokrzyskiego. Nie może być tak, że z powodów finansowych ma  ona obniżać jakość świadczonych usług dla pacjentów lub ograniczać działalność. Cieszę się, że ministerstwo może wspierać – w ramach różnorodnych projektów –  podejmowane wysiłki inwestycyjne w ostrowieckim szpitalu.

Pani wiceminister zadeklarowała wolę współpracy po to, by wspólnie zadbać o ostrowiecki szpital tak, aby nie ograniczał się do realizacji obecnego katalogu usług, ale mógł także się rozwijać. W opinii posła Andrzeja Kryja ostatnie miesiące są dobre dla ostrowieckiego szpitala. Jako placówka z drugim poziomem referencyjności znalazł się w sieci szpitali i uzyskuje coraz większe przychody z Narodowego Funduszu Zdrowia. Poseł zapowiedział udział przedstawicieli ostrowieckiego samorządu i dyrekcji szpitala
w pracach parlamentarnego zespołu ds. szpitali powiatowych.
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek ? Żelazko podkreśla, że w ten sposób ostrowiecka lecznica ma zagwarantowane finansowanie i to na poziomie wyższym, niż w ubiegłym roku. Według pani wiceminister, ostrowiecki szpital ma zagwarantowane finansowanie w ramach ryczałtu w perspektywie co najmniej dziesięcioletniej. Szpital
ma przyjmować pacjentów, leczyć, a po wyjściu ze szpitala zabezpieczyć im opiekę i rehabilitację w ramach przyszpitalnych poradni zdrowia. W ten sposób pacjent może liczyć na skoordynowaną opiekę medyczną. Ministerstwo zdrowia będzie finansować kompleksową opiekę nad pacjentem, a sieć szpitali stanowi początek reformowania całego systemu właśnie w kierunku finansowania kompleksowych usług medycznych.

zdZbigniew Duda, starosta ostrowiecki: -Cieszę się z wizyty pani minister, która przywiozła nam ważną decyzję w sprawie dofinansowania rozbudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i jest naszym ambasadorem w Warszawie. Nasz szpital jest drugim pod względem wielkości w województwie i – jak przystało na taką jednostkę – mamy wiele pomysłów na jego rozwój i rozbudowę. Dlatego przy pomocy pani minister będziemy się starali o pozyskanie kolejnych funduszy na realizację naszych projektów. Wspólna praca samorządu, parlamentarzystów, rządu pokazuje, że można realizować cele i osiągać sukcesy.

-Moja wizyta w ostrowieckim szpitalu pozwala mi na własne oczy przekonać się, jak funkcjonuje polska służba zdrowia w dobie zachodzących, istotnych zmian, związanych z jej organizacją i finansowaniem ? mówi wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek – Żelazko. -Mam tu przede wszystkim na myśli wdrożenie od 1 października reformy zwanej ?siecią szpitali? i zmian w nocnej pomocy medycznej. Dla resortu zdrowia ważne jest, aby zaprojektowane i wdrażane zmiany dawały efekty w postaci poprawy jakości i dostępności do świadczeń. Wszelkie problemy chcemy poznać od praktyków i wnosić korekty do wdrażanej reformy.
– Od 1 października nie wydarzyło się nic złego w ostrowieckim szpitalu, co mogłoby zakłócić wdrażany plan reformy ? podkreśla senator, Jarosław Rusiecki. -Nasz szpital ma wielu wybitnych specjalistów i lekarzy, renomowany personel medyczny i techniczny i dlatego wspólnie, politycy i samorządowcy, powinni dbać o to, by mógł zaspokajać wszystkie potrzeby pacjentów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *