Coraz więcej młodych ostrowczan zapada na cukrzycę

Starosta ostrowiecki Zbigniew Duda zaprasza na organizowany przez Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim Światowy Dzień Cukrzycy.
Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w Ostrowieckim Seminarium Edukacyjnym „Cukrzyca – choroba duszy i ciała”, organizowanym przez Wydział Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych, któremu towarzyszyć będą wykłady dr Moniki Pliszki z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, dr Anety Zapały – Wiecheć, lekarza Roberta Burdy – specjalisty chirurga oraz dietetyka, Emilii Żelazowskiej. Uczestnicy seminarium dowiedzą się, jak prowadzić samokontrolę i insulinoterapię w cukrzycy, jak dbać o stopy, poznają zasadach żywienia i formy ruchu w chorobach cywilizacyjnych.  Seminarium towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła artystycznego.
-Takie seminarium, połączone z warsztatami, organizujemy po raz pierwszy. Ich celem będzie  zwiększenie świadomości o zagrożeniu cukrzycą, metodach samokontroli, prawidłowym i racjonalnym żywieniu, zapobieganiu powikłaniu,  jakim jest stopa cukrzycowa  oraz prawidłowym doborem aktywności fizycznej dla osób chorych na cukrzycę. Uczestnicy, którzy przyjmą nasze zaproszenie będą mogli skorzystać z konsultacji i badań   w białym miasteczku – mówi starosta ostrowiecki, Zbigniew Duda. –Według naszych danych coraz więcej osób zapada na cukrzycę. Nie jest już to choroba seniorów, bo dotyka w równym stopniu osoby młode.
Ostrowieckie Seminarium Edukacyjne odbędzie się 17 listopada Auli Zespołu Szkół Nr 3 (THM) przy ulicy  Sandomierskiej o godz. 13.30. Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się do Wydziału Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych celem rejestracji, nr tel. 41 247-61-30, pon. – pt. w  godz. 7.30 – 15.30, do  16  listopada. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Antoni Maciejko – naczelnik Wydziału Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim przypomina, że samorząd od lat podejmuje działania profilaktyczne na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców z cukrzycą. W 2012 roku przy współpracy z WSBiP oraz Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Ostrowcu Św.  był inicjatorem pierwszego programu profilaktycznego skierowanego do mieszkańców chorych na cukrzycę ,,Szkoła Edukacji dla Pacjentów Chorych na Cukrzycę Typu 2”. W programie udział wzięło 135 pacjentów chorych na cukrzycę, w wieku od 38 do 83  lat, którzy nigdy nie przechodzili edukacji  zdrowotnej  i nie podejmowali aktywności fizycznej. Działania profilaktyczne kontynuowano w ramach zajęć ,,Szkoły Zdrowego Stylu Życia”, które rozszerzono na osoby ze schorzeniami kardiologicznymi i metabolicznymi. Rocznie udział w programie bierze około 150 mieszkańców.
Starostwo przez 6 lat w ramach Światowego Dnia Cukrzycy organizowało Ostrowiecką Konferencję naukowo – szkoleniową pod patronatem starosty ,,Jak żyć z cukrzycą?”. Celem spotkań było zwiększenie świadomości o zagrożeniu cukrzycą, metodach leczenia, prawidłowym żywieniu, zapobieganiu powikłań oraz wsparciu psychologicznemu dla osób borykających się z problemem. Podczas konferencji uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji w tzw. białym miasteczku. Wykłady prowadzili specjaliści z dziedziny diabetologii, pielęgniarstwa diabetologicznego, chirurgii, neurologii, dietetyki oraz aktywności fizycznej. Udział w niej brało rokrocznie około 200 – 300 osób.
Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim włączyło się również w 2015 roku w ogólnopolską akcję ,,10 000 kroków dalej od cukrzycy”, której inicjatorem jest Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Celem kampanii było uwrażliwienie opinii publicznej na ciągle rosnącą liczbę zachorowań na cukrzycę i promowanie zdrowego stylu życia. Szeroki zakres działań świadczy o dużym zaangażowaniu powiatu ostrowieckiego w edukację i profilaktykę  chorób cywilizacyjnych do których należy również  cukrzyca.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Coraz więcej młodych ostrowczan zapada na cukrzycę

  • 14 listopada 2017 at 07:41
    Permalink

    Tzw. cukrzycę typu 2 w głównej mierze powodują złe nawyki żywieniowe,które mamy od lat i które przekazujemy już swoim dzieciom.A efekty widać nawet wśród przedszkolaków,nie wspominając o młodzieży powyżej 15. roku życia.Objadanie się wysoko przetworzonym kalorycznym jedzeniem,brak ruchu i spożywanie alkoholu – skutki muszą być…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *