Droga wojewódzka nr 754 na półmetku. Ulica Bałtowska to prawdziwy plac budowy (zdjęcia)

Od kilku miesięcy trwa budowa drogi nr 754 z Ostrowca Świętokrzyskiego, przez Bałtów do Czekarzewic. Mamy jednak dobrą wiadomość – obecnie zaawansowanie prac przy budowie drogi wynosi już 55 proc.
Kierowcy, którzy podróżują tą drogą, zdążyli się przyzwyczaić do widoku pracujących koparek, ekip pracowników, hałd żwiru, palet z kostką czy ruchu wahadłowego. Gorzej mają te osoby, które na drogę wjeżdżają po dłuższej nieobecności lub jedynie przejeżdżający przez nasz powiat. Tak było m.in. podczas Wszystkich Świętych, kiedy ruch był wzmożony, a odwiedzający cmentarze zastali zupełnie inny krajobraz drogi nr 754 niż przedtem.

Dotychczas na odcinku od skrzyżowania z ul. Samsonowicza do mostu w Bałtowie zostało wykonane poszerzenie jezdni oraz położone kolejne warstwy asfaltu. Jedzie się jak po ?stole?, choć należy nadal uważać na zawężenie drogi ze względu na brak poboczy. Od Ostrowca Świętokrzyskiego do  Bałtowa wykonawca drogi firma Skanska prowadzi roboty związane m.in. z budową chodników, zatok autobusowych oraz ciągów pieszo -rowerowych. Często materiał potrzeby do tych prac zalega na jezdni.
-Na odcinku most Bałtów – Skarbka jesteśmy w trakcie budowania murów oporowych oraz przebudowy sieci teletechnicznych – mówi z biura prasowego Skanska, Małgorzata Pluta. Na trasie Skarbka -Czekarzewice II trwa budowa dróg serwisowych chodników, zatok autobusowych, ciągów pieszo -rowerowych, prowadzone są również prace związane z umocnieniem rowów oraz przebudową zjazdów. Rozpoczęliśmy także poszerzanie jezdni i wykonanie warstw konstrukcyjnych na odcinku Czekarzewice II do skrzyżowania z DK79. Planowany termin zakończenia tych prac to 10 grudnia br.
Niestety, obecnie duże utrudnienia w ruchu występują również na ul. Bałtowskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Droga jest mocno zawężona. Co rusz pracuje koparka i ekipa ludzi. Wprowadzony został odcinkami ruch wahadłowy.
Jak poinformowała M. Pluta, prowadzone są obecnie na ul. Bałtowskiej roboty rozbiórkowe. Poszerzana jest także istniejąca nawierzchnia na odcinku do skrzyżowania z ul. Samsonowicza.
-W tym miesiącu planujemy również wykonać recykling istniejącej nawierzchni oraz pierwszą warstwę nowej nawierzchni – podbudowę z betonu asfaltowego – wyjaśnia rzecznik firmy Skanska. Prowadzimy ponadto roboty związane z wykonywaniem kanalizacji deszczowej. Na dalszej części odcinka ul. Bałtowskiej przystępujemy do realizacji robót brukarskich oraz kolejnych warstw nawierzchni.
Warto dodać, że jednym z największych wyzwań dla wykonawcy była budowa murów oporowych wzdłuż rzeki Kamiennej. Prace te zostały już zakończone. Rzeka jest oddzielona palami fundamentowymi oraz żelbetowymi ścianami oporowymi.
-Jesteśmy tutaj w trakcie robót wykończeniowych, które obejmują m.in. kotwienie murów, wykonanie gzymsów zwieńczających mury oraz umocnienie brzegów rzeki w postaci materacy kamiennych – mówi M. Pluta.
We znaki dał się także kierowcom oraz turystom zamknięty most w Bałtowie. Znający typografię terenu, zamknięty most bez problemu omijali jadąc boczną drogą gminną. Dla tych, którzy nie znają terenu najlepszym rozwiązaniem jest wybranie objazdu już wytyczonego – od Ostrowca Świętokrzyskiego w stronę Sienna. Most w Bałtowie, jak zapewnia wykonawca, będzie przejezdny już pod koniec listopada br.
Nie lada wyzwaniem dla wykonawcy jest także budowa drogi nr 754 przez Okół, gdzie występowało mocne zawężenie pasa drogowego przez bliską pasa jezdni, zwartą budowę domów. Tam, jak informuje firma Skanska, szerokość pasa drogowego na całej długości przebudowywanego odcinka DW 754 jest zmienna.
Najważniejsze dla kierowców jest to, że szerokość nawierzchni jest stała na całym odcinku, tj. 7 metrów. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców został zaprojektowany chodnik o szerokości 2 metrów, umożliwiający bezpieczne korzystanie z komunikacji publicznej. Będzie on zlokalizowany wzdłuż prawej krawędzi jezdni i zatoki autobusowej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *