Józef Piłsudski na pomnikach II Rzeczypospolitej

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, we współpracy z Muzeum Historii Kielc w Kielcach, zaprasza na wystawę ?Józef Piłsudski na pomnikach w II Rzeczypospolitej?. Jest to kolejna już wystawa przygotowana przez ostrowieckie muzeum dla upamiętnienia 150. rocznicy urodzin Marszałka, który przyszedł na świat 5 grudnia 1867 roku w Zułowie pod Wilnem.
-W dwudziestoleciu międzywojennym Józef Piłsudski był częstym tematem prac podejmowanych przez artystów, jednak z czasem zmieniały się sposób i forma, w jaki go przedstawiano. Były to obeliski, popiersia oraz pomniki pełnopostaciowe i konne ? mówi Marek Wójcicki, kustosz wystawy. -W okresie walk legionowych w wizerunkach Brygadiera uwypuklano wizjonerstwo i melancholię, przed rokiem 1926 ?Samotnik z Sulejówka? był przedstawiany jako zatroskany wódz, zamyślony, zgarbiony, ciężko wsparty na szabli. Po przewrocie majowym artyści ukazywali Marszałka jako człowieka cierpiącego i jednocześnie zwycięskiego wodza.

Józef Piłsudski
Wystawę uzupełniają wybrane publikacje dotyczące osoby Marszałka, ikonografia poświęcona ostrowieckiemu pomnikowi Józefa Piłsudskiego wg projektu Jana Ogórkiewicza, odsłoniętemu 13 listopada 1932 r., rozebranemu w 1949 r. pod pretekstem prac modernizujących sieć wodociągów miejskich, oryginalna plakieta z przedwojennego pomnika, wmurowana i odsłonięta po śmierci Marszałka w 1935 r. obecnie w zbiorach Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz fotografie autorstwa Aleksandra Salija z 11 listopada 1993 r. wykonane podczas uroczystego odsłonięcia zrekonstruowanego pomnika Józefa Piłsudskiego.

Przedwojenny pomnik
Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 3 grudnia o godz. 16 w Pałacu Wielopolskich. Wstęp bezpłatny. Wystawa ?Józef Piłsudski na pomnikach w II Rzeczypospolitej? będzie eksponowana do 31 stycznia.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *