Ostrowiecki Browar Kultury perłą architektoniczną na skalę Polski? (zdjęcia, wideo, wizualizacje)

Na jesień 2018 roku zaplanowano zakończenie rozbudowy Ostrowieckiego Browaru Kultury  w Ostrowcu Świętokrzyskim.
To tutaj swe siedziby maja znaleźć Miejskie Centrum Kultury,  Biuro Wystaw Artystycznych oraz Miejska Biblioteka Pedagogiczna. W wyniku  zaadoptowania pomieszczeń poprzemysłowych na tego typu cele jest szansa na powstanie  swoistej perły architektonicznej na tę część Polski.

– W ciągu tego roku obiekt dawnego Browaru Saskich całkowicie zmieni swoje oblicze?  zapewnia prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. Ostrowiecki Browar  Kultury to nie tylko nowe wnętrza, ale przede wszystkim  miejsce, gdzie dzieci i młodzież  będą mogły rozwijać swoje pasje, a rodzice i dziadkowie znajdą tu chwile relaksu.
Jak mówi prezydent Jarosław Górczyński oraz dyrektorzy placówek kultury już niebawem  wszystkie nowe wnętrza będą tętniły życiem.
– To była ostatnia chwila na wybudowanie tego obiektu- uważa prezydent. Widząc to co  dzieje się teraz na rynku budowlanym wiemy, jak koszty mocno szybują w górę, niezmiernie trudno byłoby w tych kosztach zrealizować tę inwestycję. Dzięki temu, że przetarg został przeprowadzony w ubiegłym roku to dziś, można powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni.
Przypomnijmy, że na ten cel dostaliśmy największe – ponad 17 milionowe dofinansowanie z  Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Świętokrzyskiego.

Celem  realizowanego projektu jest wyeksponowanie walorów architektoniczno – historycznych budynku, tak aby zachował charakter dawnej zabudowy terenu i dostosowanie go do prowadzenia działalności kulturalnej. Przed modernizacją powierzchnia funkcjonujących w Browarze instytucji kultury wynosiła 2,5 tys. metrów kwadratowych. Po remoncie w obiekcie o powierzchni użytkowej ok. 5,5 tys.m2 znajdą się m.in. punkt informacji turystycznej, biblioteka, czytelnie, dwie sale wielofunkcyjne, cztery sale wystawiennicze BWA, galeria fotografii, sala konferencyjna, sale muzyczne, pracownie MCK: plastyczna, modelarstwa, grafiki komputerowej, klubu szachowego, pokoje biurowe i administracyjne, pomieszczenia gospodarcze.
– Tempo prac jest dobre, bo jak na razie pogoda pozwalała na prowadzenie prac na zewnątrz. Teraz ze względu na warunki atmosferyczne przeniosą się one głownie do wewnątrz. Największym wyzwaniem jest przebudowa skrzydła od ulicy Siennieńskiej, gdzie swoją siedzibę będzie miała Miejska Biblioteka Publiczna. Zostało rozebrane to, co groziło zawaleniem czyli dach i stropy, a ściany zostały wzmocnione, tak że w niedalekiej przyszłości księgozbiory zyskają bardzo dobre lokum. Zniknął też jeden budynek po południowej stronie, ze względu na swój stan techniczny, ale wkrótce zostanie odtworzony w takim kształcie, w jakim był przez rozbiórką ? wyjaśnia naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej, Krzysztof Kowalski.
– To swoista realizacja, bo nie realizujemy z budową niejasko od zera, ale musimy walczyć z tą materią, którą zastaliśmy- wyjaśnia Józef Synowiec, kierownik budowy z firmy MTM Budownictwo. Pewną trudność sprawiało zabezpieczenie obiektu od strony ulicy Siennieńskiej, dlatego i tam ruszyły prace związane z słupami, stropami, czy konstrukcją nośną.

Układamy ?Miasto Od Nowa?
Modernizacja Ostrowieckiego Browaru Kultury to kolejna inicjatywa w ramach idei ?Miasto Od Nowa?. Inicjatywa ta to między innymi: reaktywacja odkrytych basenów na ?Rawszczyźnie?, wyburzenie zniszczonego obiektu po byłych Zakładach Odzieżowych ?Gambo? i w to miejsce budowa nowoczesnego osiedla mieszkaniowego, zakup terenów inwestycyjnych, budowa Ostrowieckiego Browaru Kultury, stypendia dla zdolnych uczniów i docenienie pracy nauczycieli, ożywienie Rynku, festyny, koncerty, pikniki, zamrożenie podatków od nieruchomości i obniżenie podatków od środków transportu.
Browar Saskich w Ostrowcu wybudowano w 1908 r. Głównym akcjonariuszem był urodzony w Radomiu w 1886 r. Stanisław Leon Saski, syn właściciela radomskiego browaru – Juliusza Saskiego.  Do 1918 r. To jest do śmierci ojca Stanisław Saski samodzielnie zarządzał ostrowieckim browarem. Później w wyniku podziału majątku Juliusza Saskiego, współwłaścicielami przedsiębiorstwa obejmującego oprócz browaru także słodownię, stolarnię, suszarnię i młyn parowy zostali Julian i Józef Sascy oraz Maria Cybulska. Firma funkcjonowała wtedy pod szyldem Browar Parowy Stanisław Saski i Spółka. W czasie okupacji hitlerowskiej produkcję kontynuowano na potrzeby Niemców, którzy 30 września 1942 r. na ostrowieckim Rynku powiesili 56-letniego Stanisława Saskiego jako jednego z trzydziestu zakładników zatrzymanych po wysadzeniu mostu na Romanowie.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Ostrowiecki Browar Kultury perłą architektoniczną na skalę Polski? (zdjęcia, wideo, wizualizacje)

  • 12 grudnia 2017 at 13:53
    Permalink

    Piękne miejsce z historią, a z udostępnionego projektu już wynika, że ciągi komunikacyjne to żart, brak wystarczającej ilości miejsc parkingowych, z historycznego budynku zachowuje się tylko elewację – zrezygnowano z części stropów, a pseudo lofty mają być ergonomiczne? Będzie tam kilka biur bogatych firm, bwa, kilka biur państwowych instytucji – niesamowite działania na rzecz lokalnego społeczeństwa. Mam nadzieję, że władze lokalne jeszcze się opamiętają i dokonają reorganizacji – prawnie jak najbardziej możliwe, może przynajmniej lokalna, państwowa produkcja wody mineralnej? Prognozy dla takiego produktu od lat wyśmienite, a samo miejsce potrzebne do tych celów zajmie 10% budynku dając przynajmniej 25-30 miejsc pracy. Brakuje środków? chętnie dofinansuję, ale zróbcie proszę coś dla społeczeństwa… licząc na cud ze świąteczną nadzieją, pozdrawiam

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *