Tradycje i obrzędy bożonarodzeniowe w Pałacu Wielopolskich

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza 10 grudnia o godz. 16 na wernisaż czynnej do końca stycznia 2018 roku nowej wystawy czasowej ?Świąteczni goście ? tradycje i obrzędy bożonarodzeniowe?. Celem wystawy jest przypomnienie i opowieść o zanikających tradycjach ludowych związanych z okresem Bożego Narodzenia.
Jak podkreśla kustosz Barbara Dzioba, kurator wystawy, w tradycji ludowej Wigilia i dzień Bożego Narodzenia były czasem spędzanym w uroczystym nastroju w gronie najbliższej rodziny. Nie składano i nie przyjmowano wówczas wizyt. Dopiero dzień św. Szczepana otwierał okres zabaw, spotkań i przyjęć. W tym dniu zaczynano odwiedziny, a w domach pojawiali się pierwsi świąteczni goście ? m. in. kolędnicy z szopką. Jak nakazywał zwyczaj, grupy przebierańców z gwiazdą, szopką, turoniem czy postacią króla Heroda, wędrowały od domu do domu z życzeniami świątecznymi i noworocznymi na ustach, odgrywając przy tym Jasełka.
-Na wystawie będzie można obejrzeć przenośną szopkę kukiełkową z 1917 roku, stacjonarne szopki ludowe, jak również takie, które przynajmniej formą, postaciami jakie tam występują nawiązują bezpośrednio do tych tradycyjnych szopek ? informuje Barbara Dzioba. -Są również pokazane rekwizyty kolędnicze jak np. głowy turoni, gwiazda kolędnicza, maski obrzędowe, hałaśniki kolędnicze. Ekspozycję wzbogacają obrazy przedstawiające grupę kolędniczą, płaskorzeźby i rzeźby drewniane.
Wystawa prezentuje część kolekcji z Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Lubelskiego w Lublinie i Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *