Czy Świętokrzyska Federacja Samorządowa wystartuje w wyborach?

W połowie listopada zawiązała się Świętokrzyska Federacja Samorządowa. Na konferencji prasowej  która odbyła się (nie bez kozery jak się później przekonaliśmy) w barze ?Ostrowianka?, poinformowano nas, że tworzy ją około 20 członków indywidualnych oraz 5 członków wspierających, jako osoby prawne, czyli Stowarzyszenie ?Przyjazna Gmina?, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Hospicjum im. Jana Pawła II, Dom Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii Św. Michała Archanioła oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rodzin Wielodzietnych Województwa Świętokrzyskiego ?Rodzina Razem?.
Tymczasowym prezesem ŚFS jest Dariusz Kogut, działacz społeczny, polityk, prezes Stowarzyszenia Przyjazna Gmina, a na co dzień pracownik Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów Chodzież S.A. Podkreślił, że obecnie prowadzone są rozmowy z kilkoma kolejnymi stowarzyszeniami na temat wsparcia inicjatywy.
-Świętokrzyska Federacja Samorządowa została powołana jako porozumienie osób, środowisk i organizacji zainteresowanych propagowaniem idei społeczeństwa obywatelskiego, aktywnie uczestniczącego w różnych formach życia publicznego województwa świętokrzyskiego ? podkreśla D.Kogut. -Federacja chce propagować wśród mieszkańców naszego województwa ideę społeczeństwa obywatelskiego i patriotyzm lokalny, wsparć działań mających na celu aktywizację społeczeństw lokalnych w życiu publicznym, a nadto promować idee rozwoju samorządności, praworządności, etyki oraz moralności w polityce i działalności publicznej.

DSCF3582Dariusz Loranty, członek Świętokrzyskiej Federacji Samorządowej: -Miasto tej wielkości, co Ostrowiec Świętokrzyski, który w strukturach województwa mazowieckiego byłby czwartym pod względem liczby mieszkańców, śmiało może tworzyć mikrometropolię i oddziaływać na gminy powiatu. Jako federacja, podmiot zupełnie niepolityczny w spolaryzowanym środowisku politycznym, chcemy ułatwić działanie podmiotom, którym leży na sercu poprawa życia mieszkańców.

Wiceprezesami ŚFS są Artur Dudek – ekonomista, rzeczoznawca majątkowy, przedsiębiorca, który prowadzi własną działalność gospodarczą oraz Agnieszka Krysa ? Król – fizjoterapeutka, działaczka katolicka, pełniącą funkcję zastępcy dyrektora Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II. Sekretarzem został dr Paweł Gotowiecki – historyk, nauczyciel akademicki, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz prezes Środkowoeuropejskiego Instytutu Badań i Analiz Strategicznych. Rolę skarbnika powierzono Jackowi Kargulowi ? prawnikowi z zakresu prawa autorskiego, ekonomiście, kierownik ds. inkasa i repartycji w Stowarzyszeniu Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL.
Przewodniczącym komisji rewizyjnej federacji został świetnie rozpoznawalny Dariusz Loranty – emerytowany oficer policji, antyterrorysta, działacz społeczny, pisarz, publicysta, komentator medialny, nauczyciel akademicki, ekspert Sejmu RP, specjalista w zakresie projektowania bezpieczeństwa publicznego na poziomie samorządu terytorialnego. W pracach komisji pomagać mu będą Katarzyna Lech – dyrektor finansowy Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II i wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Hospicjum im. Jana Pawła II, Marek Tomaszewski – działacz społeczny, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rodzin Wielodzietnych Województwa Świętokrzyskiego ?Rodzina Razem?, który obecnie działa w branży gastronomicznej.
Co prawda ksiądz Paweł Anioł nie wszedł w struktury federacji, ale wydaje się być co najmniej mentorem i opiekunem jej działalności. Wszyscy zastanawiamy się, czy członkowie federacji wystartują w przyszłorocznych wyborach samorządowych, ale prezes Dariusz Kogut podkreśla, że za wcześnie o tym mówić, tym bardziej że po pierwsze, kolejne etapy działalności dopiero zostaną wytyczone, a po drugie federacja zaprosiła do współpracy liderów innych lokalnych stowarzyszeń. Na bazie doświadczeń zarówno obecnych, jak i przyszłych członków federacji tworzące ją stowarzyszenia najpierw powinny sobie pomagać, czy to na polu prawnym, czy doradczym tak, aby najlepiej działać na rzecz środowiska lokalnego. Niewykluczone jednak, że niektórzy członkowie federacji będą ubiegać się o mandat radnych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *