Wędrujący Mikołaje

Aby tradycji stało się zadość, ostrowiecki oddział PTT zorganizował kolejny Rajd Mikołajkowy.
9 grudnia 2017 r.  grupa siedemnastu niestrudzonych mikołajkowych piechurów przebyła trasę liczącą prawie 20 kilometrów.
Początek rajdu miał miejsce w Siennie, gdzie Grażyna Kowalczyk ? przewodniczka rajdu- zapoznała wszystkich z historią zabytkowego Kościoła pw. św. Zygmunta, którego powstanie datuje się na XIV wiek oraz historią Sienna, o którym niewiele osób wie, że posiadało ono przez długi czas prawa miejskie.
Uczestnicy   wycieczki   wzbudzali   zainteresowanie   i   zaciekawienie   przechodniów,   bo   przecież   nie każdego dnia można spotkać siedemnastoosobową, radosną grupę ludzi w Mikołajowych czapkach na głowach.
Aura dopisała wyśmienicie, choć początkowo były małe niedogodności w postaci lekkiej mżawki. Nikogo jednak to nie wystraszyło i dzielnie maszerowano wśród pól i lasów na trasie wiodącej z Sienna   do   Bałtowa.   Rajdowiczom   brakowało   śniegu,   który   dodałby   blasku   i   specyficznej przedświątecznej atmosfery, ale za to przy leśnych duktach co rusz można było natknąć się na żółciutkie, smakowite i kuszące swym widokiem…kurki. Tak, tak- kurki. Trudno w to uwierzyć, ale to chyba efekt tegorocznego gigantycznego wysypu grzybów w okolicznych lasach.  W połowie trasy znaleziono bezpieczne miejsce na ognisko, przy którym wszyscy upiekli kiełbaski i inne przygotowane wiktuały. Posiłek musiał być obfity, bo długość szlaku wymagała sporo wysiłku.  Po drodze trudy marszu rekompensowały i umilały, przepiękne krajobrazy i widok pojawiających się, i znikających, w zakamarkach lasu, dzikich zwierząt.
Zwykle tak bywa, że koniec trasy pieszych rajdów jest najłatwiejszy. Zwykle tak, ale nie w tym przypadku, bowiem ostatnie kilka kilometrów było niezłym torem przeszkód. Takie ukształtowanie terenu, jakie występuje w okolicach Bałtowa, jest wspaniałą frajdą dla szukających wrażeń. Zmrok dodawał schodzeniu ze wzgórza do samego Bałtowa, dodatkowego ?smaczku?. Trzeba się było wykazać sprytem, kondycją, ale i ostrożnością przy zejściu z trasy do ?Żydowskiego Jaru?. Ostrowieccy Mikołaje sprostali wyzwaniu.
Rajd zakończył się wspólną biesiadą. Późnym wieczorem wszyscy wrócili busem do Ostrowca.  Ostrowiecki Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego zaprasza ostrowczan na Rajd Mikołajkowy w przyszłym roku. Przybywajcie. Do zobaczenia.
Renata Kowalska

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *