Król Węgier z Ostrowca Świętokrzyskiego. Jan Krzysztof Szczygieł w „Koronie Królów”

Pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego aktor Jan Krzysztof Szczygieł, zagra króla Węgier w serialu ?Korona Królów?.
-Na plan filmowy trafiłem dzięki Monice Skowrońskiej, która jest reżyserem obsady serialu ?Korona Królów? ? mówi Jan Krzysztof. ?Znamy się ponad 25 lat i w ubiegłym roku zatelefonowała do mnie z zapytaniem, czy mam 180 cm wzrostu, długie włosy i długą brodę. Odpowiedziałem, że tak. Zaprosiła mnie na casting, po którym zapadła jednak długa cisza. Po jakimś czasie jednak odezwała się i zakomunikowała, że zatwierdziła moją rolę sama góra, czyli główny scenarzysta serialu, Ilona Łebkowska. W ten sposób zostałem koronowanym w 1310 roku królem Węgier, Karolem Robertem.

Karol i ElżbietaJak mówi Jan Krzysztof, przy angażu do serialu, którego reżyserem jest  Wojciech Pacyna, decydujący okazał się nie tylko wzrost, ale i podobizna do przedstawianych na castingu rycin. Tak było w jego przypadku, a także jego filmowej żony, którą gra aktorka młodego pokolenia, Katarzyna Czapla. -Z Kasią odgrywamy rolę dziadków polskiej królowej Jadwigi Andegaweńskiej ? mówi Jan Krzysztof. ?Ja muszę nie tylko ukazać swą podobiznę, ale i siłę emanującą od króla Węgier. Akcja toczy się w czasie, gdy wobec wznowienia roszczeń czeskich do tronu polskiego stanowiska Polski i Węgier zaczynają się zbliżać. W 1320 r., zapewne wnet po koronacji Łokietka, doszło do małżeństwa Elżbiety Łokietkówny z Karolem Robertem. Związek ten stał się fundamentem długotrwałego sojuszu obu państw. Interwencja dyplomatyczna Karola Roberta w 1327 r. zapobiegła podporządkowaniu Janowi Luksemburskiemu ziem będących pod władzą króla Władysława Łokietka.
W serialu para królewska toczy obrady w Wyszehradzie. Zdjęcia kręcono na zamku w Malborku codziennie przez 12 godzin, w ciągłym stanie gotowości. -Ubrany byłem w 20-kilogramowy kostium i cały dzień musiałem, aby spełnić oczekiwania reżysera i zespołu filmowego, mieć w sobie duże pokłady energii ? opowiada aktor z Ostrowca.
Jana Krzysztofa Szczygła, jako króla Węgier, obejrzymy w 48 i 49 odcinku ?Korony Królów?. Ich emisja na szklanym ekranie TVP 1 będzie miała miejsce w marcu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *