Wielka chwila dla Ostrowca Świętokrzyskiego. Rewitalizacja zmieni miasto. Trafia do nas 23 mln zł z UE

W Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim marszałek Adam Jarubas i prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński podpisali pre-umowę na projekt pn. ?Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego”. Wartość całkowita projektu to 34,8 mln zł., dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego wyniesie 23 mln zł.

– To wielka chwila dla Ostrowca Świętokrzyskiego, bowiem realizowany przez nas program ?Miasto od Nowa? zyskuje kolejna odsłonę- przyznał prezydent Jarosław Górczyński. Kontrakt na środki unijne, który podpisaliśmy obecnie, w ramach programu rewitalizacji, jest największy z dotychczas przez nas zawartych. Przypomnę, że drugi co do wartości jest już realizowany Ostrowiecki Browar Kultury na kwotę 20 mln zł. To najlepiej pokazuje, że jesteśmy liderem w pozyskiwaniu środków unijnych w tej części województwa, a co najważniejsze, jako samorząd jesteśmy gotowi na absorbcje unijnych środków, a do tego przygotowujemy wysoko oceniane projekty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prezydent Jarosław Górczyński przypomniał, że projekt rewitalizacyjny dla Ostrowca Świętokrzyskiego zawiera aż 11 komponentów, a jego celem jest realizacja kompleksowych i zintegrowanych zadań w zakresie: budowy, przebudowy i remontu infrastruktury drogowej i parkingowej, przebudowy i wyposażania zabytkowych budynków instytucji kultury, modernizacji systemu bezpieczeństwa w miejscach publicznych (monitoring), adaptacji zdegradowanych zabytkowych budynków, terenów i przywrócenia oraz nadania im nowych funkcji, poprawy estetyki przestrzeni publicznej i zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, a także poprawy warunków funkcjonowania podmiotów gospodarczych.

– Dzięki realizacji tego zadania mieszkańcy dostrzegą różnicę w wielu sferach życia, a także w wielu miejscach. Co ważne rewitalizacja rozłożona jest również w czasie, przez co uda się ją przeprowadzić bez zadłużania budżetu Gminy- akcentuje prezydent. Nie sami skonsumujemy środki, ale jako partnerów do jego realizacji zaprosiliśmy Ostrowiecką Spółdzielnię Mieszkaniową oraz Spółdzielnie Mieszkaniową ?Krzemionki? przez co wiele zmieni się na osiedlach w ich zasobach.

Bardzo pochlebnie o zadaniach w ramach rewitalizacji Ostrowca Świętokrzyskiego wypowiadał się marszałek Adam Jarubas.

– Obserwujemy trend, że projekty z Ostrowca Świętokrzyskiego w naszych konkursach lokują się wśród tych najlepszych- mówi marszałek województwa Adam Jarubas. Gratuluję szerokiego zamysłu w rewitalizacji przestrzeni miasta, a także poparcia hasła ?Miasto od Nowa?. Widzimy otwarcie się nie tylko na sferę społeczną, ale i gospodarczą, co jest cechą oryginalną dla Ostrowca Świętokrzyski, obliczoną na najbliższe lata. Gratuluję dzisiejszego projektu, a także tych już realizowanych, jak również tych, które tkwią w głowach urzędników prezydenta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prezydent przyznaje, że w ramach rewitalizacji jest szansa, aby jeszcze w tym roku udało się zagospodarować część dziedzińca browaru w tym m.in. na potrzeby aktywizacji mieszkańców i rad osiedlowych. Kolejnym realizowanym projektem będzie budowa drogi równoległej do ulicy Kilińskiego łączącej skrzyżowania Denkowska- Chrzanowskiego, z Cegielniana- Słowackiego.

W ramach programu rewitalizacji Ostrowca Świętokrzyskiego zostanie zrealizowanych 11 zadań inwestycyjnych

1.Budowa drogi łączącej ul. Furmańską z ul. Chrzanowskiego wraz z drogami bocznymi.

2.Przebudowa ulicy Stanisława Brody

3.Zagospodarowanie części dziedzińca browaru na potrzeby aktywizacji mieszkańców i rad osiedlowych

 1. Zagospodarowanie terenu oraz modernizacja budynków mieszkalnych przy ul. Osadowej, Świętokrzyskiej i Parkowej
 2. Rozbudowa monitoringu miasta wraz z przeniesieniem centrum monitoringu
 3. Budowa zadaszenia części placu targowego wraz z zagospodarowaniem
 4. Budowa strefy rekreacji i wypoczynku na osiedlu Częstocice
 5. Modernizacja obiektów kultury ? przebudowa budynku Kina Etiuda oraz adaptacja pomieszczeń na Centrum Tradycji Hutnictwa.
 6. Ogród Zdrowia na Osiedlu Ogrody
 7. Rewitalizacja parku w Osiedlu XXV-lecia ? zadanie OSM
 8. Budowa parkingu na ok. 58 miejsc postojowych wraz z odwodnieniem, oświetleniem, drogą manewrową oraz poszerzeniem drogi dojazdowej w rejonie budynków nr: 35-37 i 41-44 na os. Rosochy w Ostrowcu Św. oraz remont parkingu, chodników i schodów zewnętrznych przy budynku nr 5 na os. Ogrody w Ostrowcu Św., Budowa placu zabaw w rejonie budynków nr 31 – 34 na os. Rosochy oraz budowa siłowni zewnętrznej pomiędzy budynkami nr 25 – 27 na os. Rosochy, a ul. Słoneczną w Ostrowcu Św. ? zadnie SM ?Krzemionki?.

DSC_8298Jarosław Górczyński, prezydent miasta:- Rewitalizacja Miasta skalda się z 11 komponentów dzięki, którym mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego będą mogli dostrzec różnicę w obszarze funkcjonalnym, przestrzennym, technicznym, społecznym oraz gospodarczym. Na ten cel w najbliższych latach przeznaczymy blisko 35 mln zł.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Wielka chwila dla Ostrowca Świętokrzyskiego. Rewitalizacja zmieni miasto. Trafia do nas 23 mln zł z UE

 • 8 lutego 2018 at 18:44
  Permalink

  Może wreszcie monitoring na skwerze os. Ogrody obok boiska na Dziewulskiego?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *