Jak dobrać prostownik samochodowy?

Kiedy akumulator w samochodzie niespodziewanie się rozładuje, kiedy zostawimy włączone światła przez całą noc, to najlepszym rozwiązaniem będzie dobrej jakości prostownik, na przykład prostownik samochodowy do akumulatora z rozruchem Telwin. W awaryjnych przypadkach umożliwi on nam naładowanie akumulatora. Jaki prostownik samochodowy najlepiej wybrać?

 Jakie są rodzaje prostowników?

Prostownik może być bardzo przydatnym urządzenie, jeżeli zostanie odpowiednio dobrany. Kiedy kupujemy sprzęt, najpierw musimy wziąć pod uwagę jego typ. W zależności od budowy prostownika można wyróżnić cztery typy prostowników.

Standardowy prostownik

Pierwszy z nich to prostownik standardowy. To najprostszy pod względem konstrukcji model. Jego funkcjonowanie opiera się na transformatorze. Nie ma w nim rozwiniętej elektroniki, co powoduje, że jest to tanie urządzenie. Jednocześnie będzie odpowiednie do naładowania większości akumulatorów samochodowych. Bardzo chętnie kupuje go większość kierowców.

Prostownik mikroprocesorowy

Prostownik ten ma mikroprocesor. Jego zadaniem jest ochrona akumulatora przed szkodliwymi skutkami ładowania. Jedną z zalet zastosowania tego akumulatora jest automatyczne zakończenie ładowania akumulatora, kiedy on kompletnie się naładuje. Nie mają tego do zaoferowania prostowniki standardowe, a za duże naładowanie akumulatora może po prostu spowodować jego uszkodzenie.

 Prostownik trakcyjny oraz impulsowy

Prostownik trakcyjny będzie przydatny do ładowania akumulatorów, które wymagają dużej ilości energii elektrycznej. Będą przydatne na przykład przy wózkach widłowych, jak też samochodach osobowych zasilanych na prąd. A prostowniki impulsowe nie mają transformatora. Do ich licznych zalet należą przykładowo: małe rozmiary, niewielka waga , szybki czas ładowania oraz dostarczanie prądu z częstotliwością 1 kHz. Gwarantują najwyższą skuteczność, ale niewłaściwe ich użytkowanie może stanowić zagrożenie dla akumulatora i kierowcy.

Jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę, wybierając prostownik?

Najważniejszą sprawą, która jest związana z wyborem prostownika samochodowego jest jego dopasowanie do rodzaju akumulatora, który znajduje się w naszym samochodzie. Sprzęt może być zastosowany do obsługiwania akumulatora kwasowo-ołowiowego albo żelowego. Jedynie prostowników mikroprocesorowych nie stosuje się do ładowania obydwu typów akumulatorów. W sklepie internetowym https://specnarzedzia.pl/120582-prostowniki-do-akumulatora-samochodowe-i-z-rozruchem prostowniki w dobrych cenach.

Prąd ładowania

Wśród reszty parametrów, które należy uwzględnić, aby prostownik samochodowy do akumulatora z rozruchem Telwin, wykonał odpowiednio swoje zadanie trzeba na pierwszym miejscu postawić prąd ładowania. W instrukcji obsługi lub na opakowaniu prostownika zazwyczaj podaje się dwa rodzaje prądu ładowania, to znaczy szczytowy oraz skuteczny. Bierze się pod uwagę tylko jeden z nich. Mowa tutaj oczywiście o prądzie skutecznym. Jego wartość musi wynosić  1/10 pojemności akumulatora w naszym samochodzie. Nie ma on wpływu na efektywność ładowania akumulatora. Na uwagę zasługuje między innymi prostownik samochodowy do akumulatora z rozruchem Telwin. Naładuje każdy typ samochodu w krótkim czasie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *