Wybór lokaty – na co zwrócić uwagę?

Mimo że lokata oszczędnościowa jest produktem o prostych i przejrzystych zasadach, jak zwykle, przed skorzystaniem z danego produktu, warto porównać te, które oferują nam poszczególne banki. Może się bowiem okazać, że niektóre niuanse sprawiają, że jedna lokata będzie dla w naszej konkretnej sytuacji korzystniejsza od innych. Podpowiadamy jak wybrać lokatę i na jakie parametry zwracać uwagę, decydując się na ulokowanie swoich oszczędności na dłuższy okres.

Jeszcze do niedawna, lokata bankowa kojarzyła nam się z obowiązkiem wpłacenia pieniędzy do banku i brakiem możliwości ich wypłaty przez długi czas. Obecnie, mimo że zasada funkcjonowania lokat się nie zmieniła, banki oferują nam lokaty krótkoterminowe – nawet dwumiesięczne. Co więcej, przy niektórych lokatach możemy liczyć na naprawdę atrakcyjne oprocentowanie. Nie dziwi więc fakt, że lokata jest jednym z najchętniej wybieranych sposobów inwestowania pieniędzy. Mimo że nie gwarantuje tak spektakularnych zysków, jak inwestowanie na giełdzie, jest znacznie bardziej przewidywalna i niemal całkowicie bezpieczna.

Czas trwania lokaty

 Jeśli nie możemy pozwolić sobie na zamrożenie naszych pieniędzy w banku na kilkanaście miesięcy lub kilka lat, możemy poszukać lokaty krótkoterminowej. Zwykle jest ona mniej korzystnie oprocentowana, jednak ma tę zaletę, że pieniądze z lokaty można wypłacić nawet po kilku miesiącach. Czas trwania lokaty uzależniony jest w dużej mierze od zasobności naszego portfela oraz od tego, czy oprócz lokaty bankowej zapewnimy sobie stały dostęp do pieniędzy na koncie oszczędnościowym, by mieć zapas gotówki na „czarną godzinę”.

Oprocentowanie lokaty

 Kolejnym, ważnym czynnikiem mającym wpływ na atrakcyjność lokaty, jest jej oprocentowanie. Poszczególne banki prześcigają się w walce o klienta, oferując coraz wyższe oprocentowanie, a więc – wyższy zysk z lokaty. Warto jednak sprawdzić, czy wysokość oprocentowania nie jest uzależniona od dodatkowych czynników, takich jak czas trwania lokaty, czy wysokość wpłaconej na lokatę kwoty.

Promocje i lepsze warunki dla nowych klientów

 Decydując się na utworzenie lokaty w banku, z którego usług do tej pory nie korzystaliśmy, warto sprawdzić, czy jako nowi klienci nie możemy skorzystać z atrakcyjniejszych warunków. Banki w ten sposób często walczą o nowych klientów, np. oferując im dostęp do lepiej oprocentowanych lokat, lub krótsze terminy trwania lokaty.

 Zastanawiasz się gdzie założyć lokatę i który bank zaoferuje ci najlepsze warunki? Sprawdź najnowszy ranking lokat i dowiedz się, która lokata opłaci się najbardziej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *