Przegląd pap bitumicznych – którą najlepiej wybrać?

Papa to w dzisiejszych czasach materiał bez użycia którego trudno zbudować dom. Na punkty, w których jej użycie jest wskazane natkniemy się nie tylko w przypadku wybierania pokrycia dachów płaskich, ale też chociażby przy hydroizolacji fundamentów i ścian budynku. Z pewnością również dobrze znają jej właściwości fachowcy zajmujący się dekarskimi pracami remontowymi, gdzie najczęściej jako pokrycie renowacyjne stosuje się właśnie papę. Ten szeroki wachlarz możliwości papy sprawia, iż jest ona obecnie jednym z najpopularniejszych produktów branych pod uwagę w projektowaniu i wykonawstwie.

Kilka podstawowych informacji o papach

Jeśli dotąd nie zdarzyło ci się jeszcze studiować parametrów poszczególnych modeli i typów pap lub po prostu nie wiesz na ich temat absolutnie nic, powinieneś najpierw podzielić świat rolowanych bitumów na dwie podstawowe kategorie: nową i starą generację.

Stara generacja pap, jak wskazuje nazwa, stanowi powili wychodzącą z użycia linię produktów opartych o rozwiązania tradycyjne, takie jak kartonowa osnowa materiału czy brak specjalnych domieszek do masy asfaltowej. Chociaż cena tego rodzaju pap jest zdecydowanie niższa, z pewnością są one bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych. To wszystko zaś sprawia, że dużo szybciej ulegają procesom starzenia się, a z czasem butwieją i pękają. Ponad powyższe do montowania tradycyjnej papy potrzebujemy jeszcze jednego istotnego komponentu, czyli lepiku asfaltowego łączącego naszą papę z podłożem.

Nowa generacja – niezbędne modyfikacje i lepsza jakość

Modyfikowana papa bitumiczna w pełni zasługuje na miano „nowej generacji” pap. Po pierwsze, jej montaż, dzięki specjalistycznej budowie, jest o wiele prostszy i wyklucza konieczność stosowania lepików, co z kolei przekłada się na zaoszczędzony czas pracy ekipy. Układanie z pomocą palnika jest też gwarancją tego, iż nie zostaną popełnione żadne uchybienia techniczne – zdecydowanie więc fachowcy są w lepszej sytuacji.

Oczywiście także parametry użytkowe ze względu na dodatek elastomeru SBS do masy bitumicznej okazują się dalece bardziej korzystne. Materiał zachowuje elastyczność i trwałość nawet przy dwudziestostopniowych mrozach, a temperatury przekraczające 120 stopni nie są w stanie zagrozić jego gęstości i konsystencji. Odporność na działanie sił mechanicznych zapewniają natomiast wytrzymałe osnowy z poliestru lub włókien szklanych. W ten sposób modyfikowana papa bez trudu osiągnie na twoim dachu wiek około trzydziestu lat, bez większych prac konserwacyjnych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *