Budowa domu – koszty i formalności

Niemal każdy z nas marzy o własnym domu. Często jednak wydaje nam się, że taka inwestycja przerośnie nas formalnie i finansowo. Do budowy zniechęcają nas także opinie tych, którzy taką inwestycje przeprowadzają.

Piszemy świadomie przeprowadzają, bo jak już usiądą w miękkim fotelu, ustawionym w pięknym salonie własnego domu zapominają o wszystkich trudach związanych z jego budową. Gdy podejmiemy decyzję o budowie domu kolejnym najważniejszym krokiem jest wybór jego projektu. Na ogół projekt taki można bez problemu zakupić przez Internet – cena od 1500 złotych, w zależności od powierzchni, a także materiału z jakiego jest wykonany. Coraz częściej bowiem interesuje nas dom z drzewa czy o konstrukcji szkieletowej. Możemy kupić projekty domów parterowych, domków z poddaszem, domów nowoczesnych, drewnianych, z bali,  szkieletowych, z garażem lub w zabudowie bliźniaczej. Mogą to być projekty małych domów o powierzchni użytkowej do 100 metrów kwadratowych, średnie projekty domów o powierzchni od 100 do 130 metrów kwadratowych oraz projekty dużych domów powyżej 130 metrów kwadratowych. Jeżeli inwestor dysponuje wąską działką, z pewnością wybierze idealny projekt z kategorii projektów domów na wąską działkę. Możemy zamówić także projekt domu energooszczędnego i pasywnego, z garażem jednostanowiskowym lub dwustanowiskowym. Jeżeli dwie rodziny pragną mieszkać obok siebie, mogą kupić projekt domu bliźniaczego, w zabudowie bliźniaczej. Trzeba podkreślić, że wciąż pozostają popularne projekty z dachem kopertowym.

Gdy zakupiony projekt nie do końca spełnia nasze oczekiwania, warto udać się do dobrego projektanta, który naniesie dodatkowe okno, podpiwniczy budynek czy zrobi drugie wejście. Z poprawionym projektem, mapą do celów geodezyjnych, na której geodeta naniesie dom (wcześniej także wbije paliki na naszej działce celem wytyczenia budynku w terenie) należy udać do miejscowego urzędu, który wyda warunki zabudowy.

Z dokumentem musimy trafić do starostwa powiatowego. Jednostka wyda nam pozwolenie na budowę. Gdy się uprawomocni można wbić na działce przysłowiową łopatę. Koszty projektanta i geodezyjne  łącznie to około 2-3 tysiące złotych. W tzw. międzyczasie musimy zadbać także o przyłącza. Mamy tutaj na myśli przyłącze energetyczne, gazowe, kanalizacyjne, oczywiście jeżeli takie występują na terenie, gdzie chcemy budować dom. Przyłącza również muszą być naniesione na mapę geodezyjną. Czas na nadzór budowy, czyli zatrudnienie kierownika budowy oraz umówienie firmy wykonawczej do stanu surowego bądź budowy całego domu.

barrow-420728_1920

Teren budowy musi zostać ogrodzony. W widocznym miejscu należy umieścić także tablice budowy. Prace budowlane zawsze rozpoczynają się od zniwelowania działki. Potrzebny jest ciężki sprzęt. Za pracę koparki i ciężarówki, która wywiezie przykładowo niepotrzebną ziemię musimy zapłacić kilka tysięcy złotych. Cena będzie zależna od tego czy dom będzie miał jedynie fundament czy będzie podpiwniczony. W jednym i drugim przypadku wykonawca zaizoluję części podziemne budynku oraz rozprowadzi sieć kanalizacyjną. Gdy etap budowy zakończymy na fundamentach czy piwnicy potrzebny będzie wpis kierownika budowy w dzienniku budowy potwierdzający wykonanie robót. W dziennik trzeba się samemu zaopatrzyć.

Czas na stan surowy otwarty, czyli murowanie ścian i kominów, wykonanie stropów, schodów żelbetowych, zrobienie więźby dachowej oraz ułożenie pokrycia dachu i montaż rynien. Surowy stan budynku bez więźby dachowej przykładowo 200- metrowego domu to koszt robocizna około 40 tysięcy złotych, materiał tyle samo. Najpopularniejszym pokryciem dachu jest blachodachówka. Choć budujący dom często decydują się na dachówkę. Zarówno koszt kupna dachówki, jak i jej położenie jest wyższy. Dach na wspomnianym 200- metrowym domu może nas kosztować około 50 tysięcy złotych. Włączając w to zarówno robociznę ciesielską oraz dekarską. Warto, już na poziomie planowania, pamiętać, że domy z dachem dwuspadowym są tańsze w budowie.

new-home-2897352_1920

Po kolejnym wpisie do dziennika budowy przez kierownika czeka nas wykonanie instalacji wewnętrznych (bez montażu urządzeń), wykonanie tynków, uporządkowanie działki oraz ewentualna budowa właściwego dogrodzenia. Jak również montaż okien (plastikowych lub coraz bardziej modnych drewnianych). Plastikowe okna są tańsze pod warunkiem, że mają standardowe wymiary i nie mają łuków. Dom 200- metrowy może mieć kilkanaście okien, a ich zakup kosztować 20 tysięcy złotych.

Przed nami jeszcze sprawdzenie i odbiór instalacji gazowej i elektrycznej przez uprawnionych instalatorów oraz sprawdzenie przewodów dymowych, grawitacyjnych spalinowych i wentylacyjnych. Ponowna kontrola i odbiór robót wykończeniowych i wpisy do dziennika budowy potwierdzające wyżej wymienione odbiory. Na koniec czeka nas także umówienie ekip instalacyjnych (sanitarnych, elektrycznych, alarmowych) i ostateczna akceptacja projektów instalacji (miejsca gniazd, punktów wody). Pozostaje ponadto wykończenie elewacji –ocieplanie i tynkowanie, montaż urządzeń grzewczych, jak piec, grzejniki czy kominek. A to może kosztować 100 tysięcy złotych. Budowa domu zakończona. Zostały jeszcze prace wykończeniowe wewnątrz: posadzki, wykończenie łazienek i biały montaż, wykończenie kuchni, ocieplenie i wykończenie poddasza, montaż drzwi wewnętrznych oraz malowanie. Koszt wykończenia trudno podać. Jedni chcą surowych, białych ścian, inni płytek, regipsów, gładzi, drzewa i wszelakich innych nowości wewnątrz. Przed wprowadzeniem się należy jeszcze wykonać  inwentaryzację geodezyjną i dokonać zawiadomienie o zakończeniu budowy.

Można złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie, gdy w planach jest zamieszkanie w nieukończonym domu. Następnie wniosek o nadanie numeru porządkowego, zameldowanie i długo oczekiwane zamieszkanie…

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *