Wielkanoc na kontynencie afrykańskim (zdjęcia)

Wielkanoc jest najważniejszym kościelnym świętem. Jest ono obchodzone na całym świecie. Szczególną oprawę zyskało jednak na kontynencie afrykańskim, gdzie połączono typowo chrześcijańskie tradycje z rodzimymi zwyczajami.
O tym, jak Afrykanie obchodzą to święto, opisuje ostrowiecka lekarka Anna Chałupczak -Winiarska, wielokrotna uczestniczka misji medycznych do Afryki, m.in. do Ghany i Kamerunu, nagrodzona przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Dermatologiczne ILDFS za działalność humanitarną w zakresie dermatologii.

1niedziela palmowa3
-Jeżdżąc do Afryki na misje zwykle staram się, by nie odbywały się one podczas świąt, jednak w trakcie mojego pierwszego wyjazdu do Ugandy miałam zaszczyt uczestniczyć w Niedzieli Palmowej -napisała Anna Chałupczak -Winiarska.

Mieszkańcy, w ten dzień, przynoszą do kościoła ścięte liście palm, które ozdabiają kwiatami. Zbierają się wcześnie rano przed kościołem, po czym rozpoczyna się procesja. Taka uroczysta msza trwa bardzo długo, zwykle 3 -4 godziny. Postu w Wielki Piątek zazwyczaj nie ma, ponieważ ludzie tam poszczą przez cały rok. W Wielki Czwartek bywa uroczysta msza, po której zazwyczaj jest Adoracja Pana Jezusa w ciemnicy. Ciemnicę przystrajają ludzie w kwiaty.

1niedziela palmowa4

W Wielki Piątek odbywa się droga krzyżowa przez wioskę, zaś w Wielką Sobotę przed kościołem młodzież przygotowuje wielkie ognisko, nie ma tradycji święcenia pokarmów. Wszyscy sprzątają swoje obejścia, oczekują nadejścia świąt. Niedziela Wielkanocna jest świętem, do którego ludzie się długo przygotowują: chór ćwiczy pieśni, a dzieci tańce. Tancerze zawsze ubrani są w takie same stroje, podobnie jak chór. Ludzie starają się też przygotować na święta lepszy posiłek, szyją nowe ubrania, kobiety robią nowe fryzury. Msze w Afryce są piękne, radosne, pełne tańca i śpiewu. Zawsze, ilekroć mogę, staram się w nich uczestniczyć. Są niezapomnianym przeżyciem.

1 niedziela palmowa

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *