?Puszcza? Jerzego Soińskiego (zdjęcia)

W ?Galerii między półkami? w Lipsku do końca kwietnia można oglądać wystawę znanego ostrowieckiego fotografika, Jerzego Soińskiego.
Autor zabiera nas po raz kolejny na wyprawę do Puszczy Świętokrzyskiej, aby pokazać jej piękne i tajemnicze zakątki. -Cześć zdjęć czarno -białych powstała jeszcze w latach 80. minionego wieku, ale większość stanowią te najnowsze, które wykonałem w 2016 -2017 ? roku – przyznaje autor. Przyznam, że mam takie dni, że uciekam do lasu i fotografuję, wówczas powstają najciekawsze kadry. Moją ulubioną porą roku, aby uwiecznić puszczę, jest jesień. Jerzy Soiński przyznaje, że jego ostatnia samotna wyprawa do Puszczy Świętokrzyskiej nie należała do udanych, gdyż na swojej ścieżce natrafił na stado wilków.

soinski
-To chyba był ostatni raz, kiedy wybrałem się sam -mówi. Puszcza jednak mnie ciągnie, a zainteresował mnie ją nieżyjący już Stanisław Sudnik. Zaczęło się od podglądania jego mistrzowskich kadrów, aby później próbować robić coś samodzielnie. Lubię wracać w te same miejsca, chodzić tymi samymi trasami, na których zawsze odkrywam coś nowego. Na przestrzeni czterdziestu lat, odkąd fotografuje puszczę, obserwuję jak ona umiera, a wiele miejsc po prostu nie ma.
Jerzy Soiński (ur. 1952 r.) jest rodowitym mieszkańcem Ostrowca Św.. W tym mieście ukończył Technikum Mechaniczno-Hutnicze o specjalności ?obróbka skrawaniem? i rozpoczął pracę w Hucie im M. Nowotki, przemianowanej w 1993 r. na Zakłady Ostrowieckie S.A. Wiele lat temu Jerzy Soiński zainteresował się fotografią. Szybko zdobył w tej dziedzinie umiejętności, pozwalające mu wykorzystywać je w sposób profesjonalny oraz dzielić się wiedzą i doświadczeniem z młodymi adeptami sztuki fotograficznej. Pracował jako fotoreporter gazety zakładowej ?Walczymy o Stal? oraz jako instruktor w Zakładowym Domu Kultury w Ostrowcu Św.
Jerzy Soiński był członkiem Foto-Klubu ?Kontrast? w Kielcach, ostrowieckiej ?Grupy 10?, członkiem ?Grupy V? i kieleckiej ?Grupy 13?. Obecnie działa w Fotoklubie ?Galeria? MCK w Ostrowcu Św. Od 1997 r. Jerzy Soiński jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców oraz członkiem Federacji Międzynarodowej Sztuki Fotograficznej. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w: Ostrowcu Św., Skarżysku Kamiennej, Warszawie, Busku-Zdroju, Nowym Sączu, Rzeszowie, Siedlcach, Bratysławie, Pradze i Vevery w Szwajcarii. Od 1981 roku systematycznie uczestniczy w Biennale Krajobrazu Polskiego. Bierze też udział w plenerach i konkursach. Jerzy Soiński otrzymał wiele nagród i wyróżnień, najważniejsze z nich to Grand- Prix – Medal IX Biennale Krajobrazu Polskiego w 1985 r. i l nagroda na wystawie ?Rodzina Robotnicza?.
Najchętniej fotografuje krajobrazy, las i przyrodę, wykonuje fotoreportaże i dokumentację socjologiczną.

soinski2
Za pomoc w realizacji wystawy dziękujemy w imieniu autora Bibliotece Pedagogicznej w Radomiu- Filia w Lipsku oraz salonowi fotograficznemu Krzysztofa Żywczyka.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *