Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (zdjęcia)

Tuż przed południem ulicami miasta przeszedł Niebieski Marsz, będący jedną z odsłon Ostrowieckich Obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, którego organizatorami byli: Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy z dyrektorem Andrzejem Skrzypczakiem i Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem ?Niebieski Jeżyk? z prezes Barbarą Sęderowską. Uroczystość rozpoczęła się w sali kina ?Etiuda?, towarzyszyła jej prezentacja dotykająca problemu autyzmu oraz występy artystyczne w wykonaniu ?Pereł? R. Góry i najmłodszego, utalentowanego Olafa Jurkowskiego. W obchodach wzięli udział  podopieczni placówek specjalnych i klas integracyjnych, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz sąsiednich gmin, a także przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i placówek, które w codziennej pracy spotykają osoby autystyczne. Przesłaniem obchodów było zwrócenie uwagi na obecność osób z autyzmem wśród nas oraz na problemy, z jakimi borykają się rodziny, w których są osoby autystyczne.

-Autyzm to zaburzenie, które dotyka już 1 na 100 dzieci -mówi prezes stowarzyszenia Barbara Sęderowska. -Mimo coraz większych postępów w świecie nauki, jest to wciąż do końca niezbadane zaburzenie. O autyzmie dużo się mówi, ale społeczeństwo nadal nie bardzo wie na czym on tak naprawdę polega. Wiadomo, że może mieć postać bardzo łagodną, ale też bardzo głęboką, dodatkowo sprzężoną z innym zaburzeniem. Choć pozostaje na całe życie, dzięki właściwej terapii można w dużym stopniu poprawić funkcjonowanie osób z autyzmem. Uświadamianie społeczeństwa jest konieczne aby osobom z autyzmem i ich rodzinom żyło się łatwiej i lepiej. Bo to nie autyzm jest dramatem. Dramatem jest brak właściwego wsparcia, zrozumienia i tolerancji.
Z sali kinowej uczestniczy z niebieskimi balonami, będącymi symbolem autyzmu, wyruszyli przy akompaniamencie Orkiestry PSM pod batutą Jerzego Kłonicy, w stronę ostrowieckiego rynku, gdzie wypuścili balony do nieba.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *