5 problemów, które sprawia z czasem każda pralka – jak je rozwiązać?

Niegdyś pralki automatyczne nie odmawiały nam posłuszeństwa przez lata. Dzisiaj sprzęt AGD dużo krócej pracuje bezawaryjnie. Zdarza się, że nasza pralka nie wiruje, nie wypuszcza wody, brudzi ubrania, albo zwyczajnie nie wiemy czemu przestała działać.

Zanim nasza pralka trafi do naprawy warto spróbować samemu zdiagnozować co jest przyczyną jej awarii. Z pomocą spieszy nam www.aniaradzi.pl.

O problemach z wirowaniem w pralce mówią na pewno uprane, ale zupełnie mokre ubrania. Nagłe przerwanie programu piorącego w pralce również może świadczyć o tym, że pralka nie wiruje. Jeśli pralka pierze, ale nie odprowadza wody, na wyświetlaczu urządzenia powinien pojawić się kod błędu. W modelach bez wyświetlacza o problemie może informować miganie diod na pralce. Z kolei najczęściej występujące przyczyny problemów z odprowadzaniem wody z pralki to przypadkowe włączenie funkcji “zatrzymanie płukania” lub “bez wirowania”, zatkany odpływ pralki, blokada w wężu odpływowym, gdzie mogą dostać drobne pieniądze, śrubki i itp. bądź dziecięce malutkie zabawki. Węża może zablokować nawet guzik od spodni lub drut z biustonosza. Jeśli włączona zostanie funkcja zatrzymująca płukanie, pralka nie odprowadzi wody. Aby odpompować wodę z bębna urządzenia, należy włączyć funkcję wirowania lub wylewania wody. W przypadku zatkanego odpływu lub blokady w pompie odpływowej w pralce automatycznie włącza się blokada wirowania. Zabezpiecza to urządzenie przed uszkodzeniem  przedmiotami znajdującymi się w odpływie bądź pompie.


Drożność pralki można sprawdzić samemu. W większości modeli robi się to w jednakowy sposób. Należy włożyć końcówkę węża odpływowego do wiaderka lub miski. Jeśli z węża będzie wypływać woda, to znaczy, że był zatkany. Oznacza to również, że cały układ, który odpowiada za wirowanie wody i jej odpływanie z pralki jest sprawny.  Zdarza się, że pompa nie może wypompować wody, ponieważ została zablokowana. Możemy wtedy odkręcić filtr, który znajduje się najczęściej na dole pralki po prawej stronie. Nie wolno jednak nigdy odkręcać filtra, gdy w pralce jest woda, gdyż grozi to zalaniem pomieszczenia, w którym stoi urządzenie. Po otwarciu filtra usuwamy zanieczyszczenia i zaglądamy do wnętrza obudowy, w której był umieszczony filtr. Prawdopodobnie znajdują się tam przedmioty, które zablokowały silniczek pompy. Turbinkę pompy widać wewnątrz obudowy. Należy ją starannie oczyścić i usunąć wszelkie blokujące ją przedmioty tak, by mogła swobodnie się obracać. Teraz można z powrotem wkręcić filtr i uruchomić pralkę.

Wyciągamy ubrania z pralki na ogół czyste i pachnące. Niestety zdarza się, że ubrania są jeszcze bardziej brudne niż przed wykonaniem prania. Na rzeczach pojawiają się smugi, plamy, co gorsze zapach ubrań jest nieprzyjemny. Niestety przebarwienia, które powstają w trakcie prania są zazwyczaj naszą winą. Niezależnie od rodzaju urządzenia, mają one tendencję do zbierania brudu za gumową uszczelką umiejscowioną tuż przy otworze pralki. Zgromadzone tam zanieczyszczenia są pożywką dla bakterii. Dlatego raz na jakiś czas, powinniśmy porządnie przetrzeć tę uszczelkę.  Tego typu plamy mogą być również wywołane przez dodanie zbyt dużej ilości proszku do prania. Pralka może nie wypłukać całego proszku. Z czasem warstwa niewykorzystanego proszku w dozowniku zamieni się w klejącą, żółtą papkę, która w końcu może zacząć brudzić ubrania. Jeśli do pralki włożymy zbyt dużo ubrań, pralka zwyczajnie ich nie dopierze. Inną przyczyną zabrudzeń może być brud zgromadzony w dozowniku na proszek do prania. Pamiętajmy, że jeśli nie będziemy go regularnie czyścić, to resztki detergentu mogą w nim nawet zgnić. Zdarza się również tak, że może to być wina kamienia lub innych zanieczyszczeń, które znajdują się bezpośrednio w bębnie pralki.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “5 problemów, które sprawia z czasem każda pralka – jak je rozwiązać?

 • 24 sierpnia 2018 at 09:52
  Permalink

  Dlaczego osoba doradzająca nie zaczęła swych porad od określenia twardości wody doprowadzanej do pralki ? To przecież więcej niż połowa przyczyn awarii pralek automatycznych.Niestety,w Ostrowcu, mamy bardzo twardą wodę a więc i awarii pralek jest więcej.A to że nasza woda jest też brudna,wystarczy sprawdzić samemu nalewając do białego albo przezroczystego naczynia,zimną wodę z kranu.Po kilku minutach odstania,na dnie naczynia pojawią się brunatne i czarne grudki – podkreślam,tylko w zimnej wodzie z kranu.
  Niech każdy sobie sam dośpiewa ciąg dalszy…

  Reply
 • 25 sierpnia 2021 at 13:37
  Permalink

  Nowa pralka a brudzi mi rzeczy od początku używania..jakąś podpowiedź?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *