Wpis na listę UNESCO coraz bliżej. Krzemionki będą się cieszyły zainteresowaniem całego świata!

Aby krzemionkowski region prehistoryczny górnictwa krzemienia pasiastego został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO musi mieć do grudnia gotowy plan zarządzania obiektem do 2030 roku, który będzie określał w tej materii działania Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, instytucji publicznych oraz społeczności lokalnej i przedsiębiorców. Wypracowaniu planu służyły spotkania warsztatowe, do których doszło w siedzibie starostwa i w samym muzeum na Krzemionkach, a także rozmowy z ostrowieckimi przedsiębiorcami działającymi w sektorze turystycznym.

Plan zarządzania ma zawierać wytyczne, jak chronić walory kulturowe i przyrodnicze obiektu i jak zapewnić bezpieczeństwo turystów. Niezbędna w tej materii wydaje się współpraca instytucji publicznych, a także takich jednostek, jak powiatowe centrum zarządzania kryzysowego, straż pożarna, policja, czy ratownictwo medyczne. Liderami zespołu projektowego planu zarządzania są dr Julian Kołodziej z Biura Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, dr Katarzyna Piotrowska  – ekspert Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz dyrektor ostrowieckiego muzeum, Ewa Działowska.

Wszyscy są zgodni, że po wpisaniu Krzemionek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO znacznie wzrośnie liczba turystów odwiedzająca neolityczne kopalnie krzemienia, także tych z Dalekiego Wschodu, w tym Japonii, Chin i Indii. Z racji ich odmienności kulturowych będą wymagali stosownego przyjęcia i na to nasze muzeum musi być także przygotowane. Okazuje się, że w przyszłości kopalnie krzemienia będzie mogła zwiedzać tylko określona liczba turystów. Niebawem rozpocznie się z środków rządowych remont obiektu na Krzemionkach, który m.in. będzie adaptowany na potrzeby niepełnosprawnych i zyska monitoring.

Pod koniec września czekają nas kolejne emocje, gdyż w Krzemionkach, a także na wyrobiskach w Koryciznie i Borowni oraz na terenie pozostałości osady w Gawrońcu pojawi się ekspert z UNESCO, który będzie sprawdzał stan obiektów archeologicznych.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Wpis na listę UNESCO coraz bliżej. Krzemionki będą się cieszyły zainteresowaniem całego świata!

  • 3 września 2018 at 08:43
    Permalink

    Może neolityczny lokal gastronomiczny wyłączyć spod ochrony i dostosować do współczesnych wymogów. Czy ktoś sprecyzuje w warunkach przetargowych minimalne oczekiwania od dzierżawcy?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *