Komu Dziecięcy Dom Kultury?

Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej nie udało się znaleźć chętnych na najem powierzchni w Dziecięcym Domu Kultury przy ulicy Siennieńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Na pierwszy przetarg nie zgłosił się nikt.Decyzja o wygaszaniu działalności kulturalnej przez OSM z popularnego DDK-u jest szeroko komentowana i krytykowana przez spółdzielców i to nie tylko tych z os. Słoneczne.
Trzeba wiedzieć, że pierwsza propozycja wynajęcia pomieszczeń w DDK pojawiła się kilka lat temu, po wydzierżawieniu tzw. ?góry?. Wówczas protesty mieszkańców udaremniły to. Nie było tajemnicą, że od co najmniej roku zarząd OSM przymierzał się do wynajęcia kolejnych pomieszczeń na parterze. Znajdują się tam większa sala mogąca pomieścić nie więcej niż 35 osób oraz dwie mniejsze, oprócz tego jedno pomieszczenie biurowe, socjalne i toalety.
Już w lipcu tego roku pismo w tej sprawie do władz spółdzielni skierował m.in. przewodniczący Kamil Stelmasik. Powstało ono w następstwie docierających informacji na temat planowanego zamknięcia świetlicy osiedlowej ?Pułaneczka? oraz DDK.
– Czy zarząd OSM faktycznie planuje likwidację owych placówek, będących miejscem spotkań lokalnej społeczności – pytał Kamil Stelmasik. Jakie są roczne koszty utrzymania całego działu społeczno -kulturalnego OSM? Co przemawia za takim rozwiązaniem i z czego takie decyzje wynikają?
Jak przypomina Kamil Stelmasik, DDK, jak i świetlica ?Pułaneczka? służą od lat animacji dzieci, młodzieży i osób starszych, mieszkańców naszego miasta. Są to także miejsca organizacji licznych wydarzeń i spotkań, z których na drodze współpracy korzystają Rady Osiedli.
W otrzymanej odpowiedzi, czytamy, że Zarząd i Rada Nadzorcza OSM podjęły decyzję o skupieniu działalności społeczno -kulturalnej w Osiedlowym Domu Kultury bez ograniczenia realizacji dotychczas prowadzonych zajęć.
– Decyzja ta podyktowana jest względami ekonomicznymi – stara się wyjaśnić Marek Zaręba, prezes zarządu OSM. Zmniejszenie ilości obiektów pod działalność społeczno- kulturalną w istotny sposób wpłynie na zmniejszenie kosztów tej działalności.
Jeżeli chodzi o świetlicę ?Pułaneczka? zajęcia będą w niej nadal prowadzone w zależności od skali zainteresowania wśród członków.
Nieoficjalne doniesienia mówiły, że przejęciem kilkusetmetrowej powierzchni DDK -u zainteresowany jest jeden z najemców, ale okazały się one nieprawdziwe. – Nie wpłynęła żadna oferta i w związku z tym będziemy prowadzić negocjacje- mówi Marek Zaręba, prezes zarządu OSM. Będziemy negocjować kwotę najmu z zainteresowanymi podmiotami.
Mieszkańcy w związku z zaistniałą sytuacją zastanawiają się nad zasadnością odprowadzania do kasy spółdzielni opłat na tzw. działalność kulturalną. Zdaniem władz spółdzielni środki z tego tytułu nie pokrywają nawet w połowie kwot zaangażowanych na ten cel.
– To wygaszanie zaczęło się już wcześniej, bo nie było tam ciekawych zajęć i nikt się tym nie interesował. Nie ma żadnych imprez integrujących mieszkańców, poza jednym festynem na Dzień Dziecka, na który nikt nie przychodził, bo były na nim jedynie płatne atrakcje dla dzieci – mówi nam jedna z mieszkanek.
Jak zapowiedział prezes OSM, wszelkie imprezy plenerowe i festyny spółdzielnia nadal będzie organizować na wszystkich osiedlach.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *