Udana podróż w przeszłość do epoki kamienia (zdjęcia)

W miniony weekend odbyły się, już po raz siódmy, Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia. Impreza zgromadziła miłośników archeologii, a atrakcji nie zabrakło, zwłaszcza dla najmłodszych odkrywców historii? Na Krzemionkach wszyscy żyją już wizytą eksperta UNESCO, związaną z oceną wniosku o wpis na Światową Listę Dziedzictwa. Wiele mówiono o tym, że wpis ten przyczyni się do zwiększonej liczby turystów odwiedzających obiekt archeologiczny, na co nasze muzeum musi się specjalnie przygotować.

Na terenie zrekonstruowanej wioski neolitycznej odbyły się pokazy archeologiczne. Przyglądając się im można było dowiedzieć się, jak wyglądała obróbka krzemienia i rogów, pradziejowe garncarstwo, tkactwo, serowarstwo oraz co serwowano w neolitycznej kuchni. Zaprezentowane zostały obozowisko łowców i zbieraczy ze starszej epoki kamienia. Eksperymentalny wykop badawczy ukazał metody i warsztat pracy archeologa. Na najmłodszych czekały zajęcia edukacyjne i laboratorium archeologiczne.

Krzemionkowskim Spotkaniom z Epoką Kamienia towarzyszyły ciekawe prelekcje. Szymon Orzechowski – prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego opowiedział o ?Rzymskim kopalnictwie kruszców?, a Stefan Łęczycki o ?Początkowym etapie rozwoju górnictwa i metalurgii w Europie centralnej i południowo ? wschodniej?. Piotr Wroniecki mówił o ?Zaginionych miastach w Polsce?, a Marek Łasisz o wyprawie śladami Inków w Peru. Z kolei ostrowieccy archeolodzy – Urszula i Artur Jedynakowie zabrali nas na ?Wycieczkę archeologiczną w niektóre rejony prowincji dackiej i myzyjskiej?.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *