Wyjątkowe obchody Narodowego Czytania w ?Chreptowiczu? (zdjęcia)

W ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie ?Przedwiośnia? Stefana Żeromskiego odbyły się w Liceum Ogólnokształcącym nr II im. Joachima Chreptowicza szkolne obchody uroczystości. Dyrektorzy szkoły, Sławomir Miszczuk i Piotr Pobiega, zainaugurowali wspólne czytanie lektury.
– Tegoroczna uroczystość miała wyjątkową oprawę związaną z narodowym jubileuszem ? setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości ? mówi Marta Kalita, nauczycielka języka polskiego w LO nr II. – Dlatego nie zabrakło patriotycznych akcentów będących formą uczczenia tak ważnego w dziejach narodu wydarzenia. Począwszy od dekoracji w biało-czerwonych barwach przez okolicznościową ścieżkę muzyczną i po wystawę 44 tekstów Antologii Niepodległości, podkreśliliśmy wyjątkowy charakter Narodowego Czytania, które w kalendarzu naszej szkoły od kilku lat zajmuje stałe miejsce. Stałym też elementem naszych obchodów jest konkurs ?Najefektowniejsze czytanie?, w którym biorą udział przedstawiciele wszystkich klas.

W tegorocznej akcji czytania ?Przedwiośnia? zwycięzcami wybranymi przez jury byli: w kategorii klas pierwszych ex aequo uczniowie z klasy 1e (Andżelika Czerwonka, Izabela Fryze, Zuzanna Rokoszna, Weronika Wzorek, Milena Komar) i klasy 1d (Jakub Zając i Mateusz Berner), w kategorii klas drugich Julia Nowakowska, Gaia Maluha, Jakub Walesic i Dawid Wosiek z klasy 2d, a w kategorii klas trzecich Klaudia Fulara, Wiktoria Smikiel i Filip Ilis z klasy 3d.
Tradycyjnie też Narodowemu Czytaniu w ?Chreptowiczu? towarzyszyła wystawa różnych wydań książkowych aktualnej lektury. W tym roku udało się zgromadzić kilkadziesiąt pozycji wydawniczych ?Przedwiośnia? Stefana Żeromskiego, pochodzących z prywatnych zbiorów uczniów i nauczycieli oraz z księgozbioru szkolnej biblioteki. Nieodłączną częścią obchodów jest także w ?Chreptowiczu? prelekcja na temat problematyki czytanego dzieła. W tym roku o przesłaniu ideowym ?Przedwiośnia? bardzo interesująco opowiadał nauczyciel języka polskiego Dariusz Synowiec.
Czytelnicze święto narodowej klasyki, wpisujące się w setną rocznicę odzyskania niepodległości, było w ?Chreptowiczu? okazją do zaprezentowania szkolnej społeczności pracy konkursowej Antka Gałuchy z klasy 3b, który w konkursie organizowanym przez ŚCDN w Kielcach i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego otrzymał wyróżnienie. Nagrodzone Logo Niepodległości ucznia wicedyrektora Piotra Pobiegi stanowiło też element szkolnych dekoracji Narodowego Czytania. Warto dodać, że szkolną scenografię zdobiła również piękna kwiatowa kompozycja w biało – czerwonych barwach, wykonana przez Natalię Piątak z klasy 2e.
– Bardzo się cieszę, że nasza szkoła po raz kolejny kreatywnie włączyła się w ten wartościowy projekt ? mówi dyrektor LO nr II Sławomir Miszczuk. ? Mam nadzieję, że tegoroczna realizacja własnej odsłony Narodowego Czytania też zostanie doceniona w Kancelarii Prezydenta RP, tak jak poprzednie edycje w ubiegłych latach.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *