Ostrowiec Świętokrzyski ma ulice Jana Piwnika ?Ponurego? i Andrzeja Biesiady

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta ostrowieccy radni nadali nowe nazwy ostrowieckim ulicom. Jedna zyskała imię Jana Piwnika ?Ponurego?, zaś druga Andrzeja Biesiady.
– Ta sesja ma szczególnie uroczysty charakter- akcentowała Irena Renduda- Dudek, przewodnicząca Rady Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dzisiaj dwie ulice otrzymają nazwiska osób znanych w naszym mieście, jak i w regionie. Jedną z tych osób wielu z nas znało osobiście i szanowało, jako człowieka o wielkim sercu, mającego wpływ na rozwój gospodarczy Ostrowca Świętokrzyskiego, to Andrzej Biesiada. Druga postać jest nam znana z historii, to legendarny dowódca partyzanckiej Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich, patriota, któremu nie dane było żyć w wolnej Polsce, to Jan Piwnik pseudonim ?Ponury?, awansowany pośmiertnie do stopnia pułkownika.
Z propozycją nadania nazwy Jana Piwnika ?Ponurego? jednej z ulic na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego wystąpili członkowie Klubu Gazety Polskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Stowarzyszenie ?Nasz Ostrowiec?.

Jan Piwnik ?Ponury? ? kawaler Orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych, cichociemny, legendarny dowódca partyzancki Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie, urodził się 31 sierpnia 1912 roku w Janowicach koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Uczęszczał do gimnazjum im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie w roku 1932 uzyskał świadectwo dojrzałości, po czym rozpoczął służbę w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. W latach 1935-1939 służył w Policji Państwowej. W 1939 roku w czasie wojny obronnej Polski dowodził kompanią polowego batalionu policji. Następnie przez Węgry, Jugosławię i Włochy dotarł do Francji gdzie dołączył do 4 Pułku Artylerii Ciężkiej. Po kapitulacji Francji przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie służył w 4 dywizjonie artylerii lekkiej w 4 Brygadzie Kadrowej Strzelców, a potem w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. W listopadzie 1941 roku został zrzucony do Polski w ramach pierwszego lotu o kryptonimie ?Rucktion?. Powierzono mu koordynację spraw związanych z przejmowaniem kolejnych zrzutów cichociemnych oraz prowadzenie szkoleń z zakresu dywersji. W 1942 roku został dowódcą grupy uderzeniowej, której zadaniem było odbicie z więzienia w Pińsku żołnierzy organizacji dywersyjnej ?Wachlarz?. Podczas brawurowej akcji przeprowadzonej w styczniu 1943 roku uwolniono więźniów i przetransportowano do Warszawy. Od marca 1943 roku pełnił funkcję szefa Kedywu Okręgu Radomsko ? Kieleckiego Armii Krajowej, gdzie został dowódcą Zgrupowania Partyzanckiego, które przybrało jego pseudonim „Ponury”. Założył partyzanckie obozowisko na Wykusie w Górach Świętokrzyskich. Przeprowadzał szkolenia rekruckie, z jego inicjatywy w niemieckiej fabryce uzbrojenia w Suchedniowie ? w celu dozbrojenia partyzantów ? została zapoczątkowana tajna produkcja kopii angielskich stenów.
W styczniu 1944 roku Jan Piwnik dostał przydział do Okręgu AK Nowogródek. Tam również dał się poznać jako doskonały dowódca, organizator, taktyk i gospodarz terenu, na którym działał jego batalion. Poległ 16 czerwca 1944 roku, dowodząc zwycięskim atakiem na ,,stutzpunkt? w miejscowości Jewłasze. Pośmiertnie został awansowany do stopnia majora. Prochy majora Jana Piwnika „Ponurego” ekshumowano z cmentarza w Wawiórce i złożono na terenie klasztoru OO. Cystersów w Wąchocku. Uroczysty pogrzeb odbył się między 10 a 12 czerwca 1988 r. W roku 2012 roku Jan Piwnik ps. ?Ponury? został awansowany do stopnia pułkownika.
Jego imieniem nazwano ulicę od zbiegu ul. Jana Samsonowicza i ul. Mostowej w kierunku południowym do granic administracyjnych miasta.
Z kolei patronem drogi wewnętrznej od ulicy Kilińskiego został Andrzej Biesiada, ostrowiecki przedsiębiorca i filantrop, który w tym rejonie sukcesywnie nabywał grunty pod nowe inwestycje, w tym swoją największą inwestycję ? Centrum Logistyczne.


Andrzej Biesiada urodził się 29 listopada 1961 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Najmłodsze lata spędził w okolicach Nowej Słupi. Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej. W wieku 14 lat przeprowadził się do Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie rozpoczął naukę w Technikum Hutniczo ? Mechanicznym. Szkołę tę ukończył z bardzo dobrymi wynikami w nauce. Po uzyskaniu tytułu magistra inżyniera na Wydziale Elektrycznym Politechniki Lubelskiej, wrócił do Ostrowca Świętokrzyskiego. W 1992 roku założył firmę ?SIGNAL? specjalizującą się w pracach związanych z elektroniką oraz instalowaniem systemów zabezpieczeń i alarmów. Nowatorskie podejście i systematyczna praca szybko przełożyły się na rozwinięcie działalności. Wkrótce powstała hurtownia artykułów papierniczych i sklep detaliczny ?SKALA?. W ciągu 25 lat firma, która rozpoczynała od importu mebli z Dalekiego Wschodu, stała się jednym z największych przedsiębiorstw tego typu w Polsce, sprzedając swoje produkty nie tylko w kraju, ale również eksportując je do wielu państw Europy Środkowo ? Wschodniej. Dla Ostrowca Świętokrzyskiego firma ?SIGNAL? to jeden z większych zakładów pracy. Jego stabilny rozwój, stał się szansą dla wielu młodych ludzi na dobrą pracę z perspektywami awansu i spełnienia zawodowego.

Andrzej Biesiada przez lata hojnie wspierał wszelkie organizacje działające na terenie miasta, wydarzenia miejskie, kulturalne, sportowe i rodzinne. Wspierał ostrowieckie kluby sportowe, piłkę nożną oraz piłkę siatkową kobiet. Wspomagał miejskie szkolnictwo, przedszkola, szkoły podstawowe, licea, technikum, do którego uczęszczał, fundacje działające na rzecz dzieci, stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych, instytucje pomocy społecznej. Zawsze wspierał potrzebujących, w zależności od swoich możliwości i od potrzeb, nigdy nie odmawiał nikomu pomocy. Wspierał ostrowieckie hospicjum przy ul. Ferdynanda Focha, ostrowieckie parafie, m.in. budowę kościoła pw. św. Kazimierza Królewicza na Osiedlu Pułanki, a także finansowo odbudowę wieży Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Pomoc od Andrzeja Biesiady otrzymały również Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej, PTTK w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 2008 roku został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Świętego Stanisława, natomiast w roku 2015 Złotym Krzyżem Zasługi Królewskiego Orderu Świętego Stanisława Biskupa Męczennika za działalność charytatywną. Został również odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za swoją działalność społeczną. Andrzej Biesiada zmarł 12 czerwca 2017 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Działalność Andrzeja Biesiady miała duży i nieoceniony wpływ na rozwój gospodarczy miasta począwszy od lat 90. Był postacią znaną i szanowaną w Ostrowcu Świętokrzyskim, wszędzie tam, gdzie pozostawił ślad swojej działalności.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Ostrowiec Świętokrzyski ma ulice Jana Piwnika ?Ponurego? i Andrzeja Biesiady

  • 25/09/2018 at 10:54
    Permalink

    Ponury to byla wyjatkowa postac naszych Lesnych. Wyslal Niemcom list ze tego i tego dnia bedzie na starachowickim rynku. Pomimo iz niemcy sie przygotowali i obstawili rynek tajniakami on przyszedl. Przebral sie za zamiatacza ulic i powolutku zamiatajac ulice podrzucil im kolejny list -’tu bylem Ponury’.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *