Iście zielony Ostrowiec. Powstanie skwer przy ulicy Sienkiewicza

Jeszcze do niedawna zieleń miejską traktowano, jako uzupełnienie architektury miasta.
Dzisiaj tereny zieleni są uznawane za część przestrzeni urbanistycznej, służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkańców oraz wpływają na atrakcyjność miasta. Mieszkańcy chcą mieć z nią codzienny kontakt w drodze do pracy, bądź do szkoły, czy na spacerze. Zachowanie walorów estetycznych oraz roślinności w mieście to kwestia kluczowa, gdyż wpływa bezpośrednio na jakość życia jego mieszkańców. Dzięki woli i wsparciu prezydenta Jarosława Górczyńskiego w tym roku nasze miasto rozkwieciło się i zazieleniło na rondach, skwerach i w pasach zieleni przydrożnej.
Jesień zwiastuje koniec sezonu letniego, jest to czas nie tylko ostatnich prac związanych z sadzeniem roślin oraz pracami porządkowymi i przygotowującymi zieleń do zimy, ale również czas podsumowań.


– Sezon wiosenny rozpoczęliśmy od prac porządkowych na terenach zieleni miejskiej, polegających na grabieniu i sprzątaniu trawników, odkrywaniu roślin po sezonie zimowym, przycinaniu krzewów i drzew, oczyszczaniu utwardzonych przejść na skwerach oraz naprawie elementów małej architektury – mówi Milena Gawąd, inspektor z referatu zieleni i ochrony środowiska w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na kwietnikach wiosnę przywitały bratki i stokrotki. W maju rozwiesiliśmy na słupach oświetleniowych wzdłuż głównych ulic miasta 181 kwietników obsadzonych pelargonią oraz ustawiliśmy 7 kwietników kaskadowych: przy pomniku Jana Pawła II przy ul. Kościelnej, wzdłuż muru kościoła pw. Św. Michała Archanioła, w miejscach pamięci narodowej: na płycie Rynku, przy ul. Okólna ? Słowackiego. Mieszkańcy naszego miasta w różnych miejscach mogli obserwować kolorowe kwietniki na skwerach, wzdłuż ulic i na rondach. W tym roku posadziliśmy około 15 tysięcy kwiatów letnich, które cieszyły oczy mieszkańców bogactwem kolorów, form i kształtów. Sprawiły, że Ostrowiec stał się kolorowy i radosny. Dzięki podpisaniu porozumienia pomiędzy Gminą Ostrowiec a Województwem Świętokrzyskim na Alei 3 Maja stanęły 24 gazony obsadzone trawą ozdobną i kwiatami. Zwiększyła się ilość koszeń, tak, aby główna arteria miasta była zadbana i uporządkowana.
-Zadbane ronda to wizytówka miasta ? stanowią element miejskiego krajobrazu – mówi Milena Gawąd. Rondo Republiki Ostrowieckiej, które przejęliśmy do ograniczonego zarządzania w zakresie zieleni w drodze porozumienia z GDDKiA, ma indywidualny wyraz i charakter, osiągnięty poprzez dobór gatunkowy roślin i kolorystykę, nawiązując do barw witacza. Rondo przy ul. Radwana zostało obsadzone pomarańczową i czerwoną kanną, która pięknie komponuje się z trawami i bylinami, jest regularnie koszone i pielęgnowane.
W tym roku powstała nowa, wyjątkowa zielona przestrzeń ? skwer przy ul. H. Sienkiewicza. Dzięki posadzeniu wielu gatunków skomponowanych tak, aby układały się piętrowo i kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni, powstał mikroklimat ogrodu, gdzie na ustawionych lada dzień ławkach mieszkańcy pobliskich bloków i przechodnie będą mogli przyjemnie spędzać czas. To wyjątkowa ulica, z przestrzeni której mieszkańcy korzystają każdego dnia. Gmina planuje na rok przyszły i następne lata kontynuację nasadzeń oraz podnoszenie estetyki ulicy H. Sienkiewicz.
Obecnie dobiegają prace związane z zagospodarowaniem Ronda Powstania Styczniowego u zbiegu ulic Żabiej i alei 3 Maja. Wkrótce zakwitną posadzone wśród traw ozdobnych i wrzosów jesienne chryzantemy. W przyszłym roku pojawią się nowe nasadzenia, wiosną zobaczymy efekty tego, czego realizację rozpoczęto tą jesienią.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Iście zielony Ostrowiec. Powstanie skwer przy ulicy Sienkiewicza

  • 5 października 2018 at 14:03
    Permalink

    Bardzo dobra inicjatywa Miasta – naturalna zieleń jest zawsze piękna,pożądana i nigdy się nie znudzi z czego sobie nawet nie zdajemy sprawy. Mam nadzieję,że to co w Ostrowcu zrobiono w ciągu ostatnich 2-3 lat to dopiero początek zazieleniania naszych ulic.Ja uważam że zielenią miejską zarządza kompetentna osoba i nie jest to dzieło przypadku robotników ZUM.Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia i przede wszystkim uzupełnienia wyciętych niedawno drzew i krzewów jak choćby na ulicy Polnej.Nie jestem zwolennikiem szybko rosnących drzew typu topola ale ozdobne głogi,piękne iglaki czy wiele odmian klonów ozdobnych powinny niebawem cieszyć nasze oczy w czasie spacerów po Ostrowcu.
    „…pamiętajcie o ogrodach…”

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *